REKLAMA

PO chce odwołania Macierewicza m.in. za ofiary smoleńskie w apelu

  • Autor: GP
  • 05 lipca 2016 08:03
PO chce odwołania Macierewicza m.in. za ofiary smoleńskie w apelu Antoni Macierewicz udzielający wywiadu reporterce telewizyjnej. (fot.:twitter.com/mon_pl)

• Opozycja chce odwołania szefa MON, Antoniego Macierewicza.
• Jednym z kluczowych argumentów PO wobec ministra jest jego decyzja o wprowadzeniu nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej do apelu wojskowego.
• Sejm wnioskiem o dymisję zajmie się we wtorek (5 lipca).

Platforma Obywatelska wystosowała wniosek o dymisję ministra obrony narodowej, po artykule "Gazety Wyborczej," gdzie przytoczono relację łączącą w przeszłości Antoniego Macierewicza z człowiekiem, którego uznano za kłamcę lustracyjnego. Wniosek, który PiS i Kukiz'15 nazywają groteskowym, trafił do Sejmu 20 czerwca.

Na XXII posiedzeniu Sejmu (5, 6 i 7 lipca) wniosek opozycyjnej partii będzie rozpatrywany, a jego szczegóły udało się poznać mediom. Do treści wniosku dotarła stacja TVN 24.

Opozycja zarzuca ministrowi, że wykorzystuje MON i wojsko do walki politycznej, czym negatywnie wpływa na postrzeganie armii i w konsekwencji obniża poczucie bezpieczeństwa obywateli. Przypomina też jego niejasny związek z Robertem Luśnią, który naświetliła publikacja "Gazety Wyborczej".

Czytaj: Macierewicz pożegnał wojskowych udających się na Bliski Wschód

Posłowie PO oskarżają Macierewicza o szerzenie nieprawdy w audycie rządów PO-PSL, co umniejszyło prestiż wojska. Dodają też, że Macierewicz wykorzystuje wojsko do celów nieodpowiednich. Chodzi m.in. o zastosowanie sił zbrojnych RP do asysty, transportu i instalacji figury sakralnej. Posłowie piszą, że była to samowola budowlana.

Kolejnym argumentem w ocenie polityków PO jest stosowanie przez ministra pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej do walki politycznej. PO wspomina przywoływanie nazwisk ofiar katastrofy w każdym apelu z asystą wojska.

Sejm wnioskiem opozycji zajmie się we wtorek rano (5 lipca). Poparcie inicjatywy zgłosiło PSL, ale szanse wniosku są zerowe, bo posłowie większości nie dopuszczą do odwołania Macierewicza. Także Kukiz'15 będzie przeciw.

W debacie atakować ministra będzie poseł PO Stefan Niesiołowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA