REKLAMA

PO chce walczyć o budżet Trybunału i RPO w Senacie

  • Autor: PAP/GP
  • 17 lutego 2016 15:11
PO chce walczyć o budżet Trybunału i RPO w Senacie (fot.:Katarzyna Czerwińska/senat.gov.pl)

PO chce, by Senat poparł poprawki zwiększające budżet Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie zgadza się na to komisja. Jej szef Grzegorz Bierecki (PiS) powiedział przy okazji, że "nic by nie zaszkodziło RPO, gdyby miał swoje biuro np. w Poznaniu".

Przyjęty przez Sejm budżet zmniejszył wydatki Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich - przypomniał Kazimierz Kleina (PO) w środę podczas debaty budżetowej w Senacie.

Kleina przedstawił wnioski mniejszości, czyli poprawki, które nie zyskały poparcia komisji budżetu i finansów publicznych.

- To jest dla nas niezrozumiałe - mówił Kleina i zauważył, że w ostatnim czasie TK jest pod wielką krytyką obozu rządzącego, a RPO zabierał głos w wielu sprawach politycznych.

Jego zdaniem pracownicy TK i RPO myślą, iż tracą wynagrodzenia tylko dlatego, że instytucje, w których pracują, mają inne zdanie niż większość rządząca.

Przewodniczący komisji budżetu i finansów publicznych Grzegorz Bierecki (PiS) skomentował, że w przypadku budżetów TK i RPO mamy do czynienia z utrzymaniem wydatków na poziomie zeszłorocznym, a nie spadkiem. W odpowiedzi Kleina poinformował, że z ustawy budżetowej wynika jednak, iż wydatki TK będą stanowiły 99 proc. zeszłorocznych, a RPO - 95 proc.

Bierecki przekonywał też, że budżet zaproponowany dla RPO nie jest dyskryminujący, a większe wydatki miałyby trafić na zwiększenie etatów, a także remont budynku, w którym znajduje się siedziba rzecznika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA