REKLAMA

PO chce, żeby Senat w uchwale wyraził solidarność z Francją

  • Autor: AS/PAP
  • 16 listopada 2015 15:02
PO chce, żeby Senat w uchwale wyraził solidarność z Francją Bogdan Klich (fot. Boston9/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Senatorowie PO złożyli projekt uchwały, w której Senat wyraża solidarność z Francją po zamachach w Paryżu. Nie wolno nam się dać się zastraszyć i zrezygnować z europejskich wartości - napisano w projekcie. Uchwała o solidarności z Francuzami jest potrzebna - mówi PAP Stanisław Karczewski (PiS).

Szef klubu senackiego PO Bogdan Klich powiedział w poniedziałek PAP, że Senat jest właściwą instytucją, która powinna wyrazić nie tylko współczucie wobec rodzin ofiar, ale także solidarność z Francuzami. "W takich sytuacjach sprawdzają się przyjaźnie, to są zdarzenia, które nie tylko wymagają solidarności, ale które wręcz wołają o solidarność" - podkreślił.

"Zaproponowaliśmy tę uchwałę z potrzeby serca, mam nadzieję, że ta uchwała zostanie przyjęta" - powiedział Klich.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) powiedział w poniedziałek PAP, że nie zapoznał się z projektem uchwały, dlatego nie może się do niego szczegółowo odnieść. Jak dodał, "projekt będzie mógł być procedowany bardzo szybko pod warunkiem uzyskania regulaminowego wsparcia pozostałych klubów".

Uchwała jest potrzebna

Karczewski przyznał jednocześnie, że uchwała wyrażającą solidarność z Francuzami jest potrzebna. Wyraził nadzieję, że po uzgodnieniach między klubami uda się ją przyjąć w środę, kiedy Senat zbiera się na swoim drugim posiedzeniu.

"W piątek 13 listopada 2015 roku terroryści z tzw. Państwa Islamskiego dokonali serii zamachów terrorystycznych w stolicy Francji – Paryżu, w których zginęło i zostało rannych bardzo wielu niewinnych ludzi. Senat Rzeczypospolitej Polskiej wstrząśnięty ogromem tragedii wyraża swoją solidarność ze wszystkimi Francuzami. Nasze serca biją dzisiaj po francusku" - czytamy w projekcie uchwały, autorstwa senatorów Platformy, przekazanym w poniedziałek PAP.

"Potrzebny wspólny głos państw członkowskich"

Według autorów projektu, "tylko wspólny głos państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Wolnego Świata w sprawie metod walki z terroryzmem pozwoli na poprawę bezpieczeństwa Europejczyków". "Nie wolno nam się dać zastraszyć i zrezygnować z naszych europejskich wartości. To jest bowiem cel terrorystów, którzy dokonali w Paryżu zamachu nie tylko na życie ludzi, ale także na nasze wspólne demokratyczne dziedzictwo" - napisano w projekcie.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa najszczersze wyrazy współczucia wszystkim Francuzom, przede wszystkim rodzinom ofiar. Wyrażamy także nadzieję, że ofiara życia niewinnych ludzi nie pójdzie na marne. Refleksja nad tymi wydarzeniami powinna spowodować lepszą współpracę służb specjalnych i organów wymiaru sprawiedliwości państw europejskich, a także skuteczniejszą koordynację tych działań na poziomie Unii Europejskiej" - podkreślono w projekcie.

Zamachy w Paryżu

W sześciu zamachach w Paryżu życie straciło co najmniej 129 osób, a ponad 350 zostało rannych. Zginęło siedmiu terrorystów, z których sześciu wysadziło się w powietrze. Do zamachu przyznało się IS.

W 100-osobowym Senacie jest najwięcej przedstawicieli PiS - 61; Platforma ma 34 senatorów, PSL - jednego. W senatorskich fotelach znajduje się też czworo senatorów niezależnych: Lidia Staroń, Marek Borowski, Jarosław Obremski i Grzegorz Bierecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA