REKLAMA

PO dostrzega sterowanie prokuraturą. Chodzi o dochodzenie wobec sędziego Rzeplińskiego

 • Autor: PAP/GP
 • 01 kwietnia 2016 17:09
PO dostrzega sterowanie prokuraturą. Chodzi o dochodzenie wobec sędziego Rzeplińskiego PO: Prawa o prokuraturze daje prokuratorom przełożonym, w tym prokuratorowi generalnemu, uprawnienia do uchylenia decyzji prokuratora podległego. (fot.:halicki.pl)

• Wznowienie przez stołecznych śledczych postępowania ws. przekroczenia uprawnień przez prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, to przykład na ręczne sterowanie prokuraturą - uważają posłowie PO: Andrzej Halicki i Arkadiusz Myrcha.
• Pytali w piątek (1 kwietnia) kto podjął decyzję w tej sprawie.

16 marca warszawska prokuratura okręgowa wznowiła postępowanie sprawdzające, którego celem jest zbadanie, czy zachodzi podejrzenie przestępstwa przekroczenia uprawnień przez Rzeplińskiego przez wyznaczenie do sprawy składu sędziowskiego niezgodnego z przepisami. Dzień wcześniej w prokuraturze tej zapadła decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie. W piątek po południu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że na decyzję o wznowieniu miały wpływ nowe zawiadomienia dotyczące prezesa TK.

Na konferencję szefa MS zareagowali Halicki i Myrcha.

- Kto podjął decyzję o zmianie prokuratora prowadzącego sprawę (...) na jakim szczeblu, że ta sprawa zostaje wznowiona, a więc jeszcze raz podjęta pomimo wcześniejszej decyzji uchylającej dalszy tok postępowania? - pytał Halicki. - To jest właśnie ten przykład, dla którego nie możemy być obojętni, bo mamy przykład ręcznego sterowania prokuraturą, ewidentnie - stwierdził.

Poseł Myrcha zwrócił uwagę, że art. 8. Prawa o prokuraturze daje prokuratorom przełożonym, w tym prokuratorowi generalnemu, uprawnienia do uchylenia decyzji prokuratora podległego.

- Dzisiejsze okoliczności są żywym dowodem na to jak ten przepis funkcjonuje w praktyce - ocenił Myrcha.

Odnosząc się do argumentów Ziobry, że wpłynęły nowe zawiadomienia w sprawie prof. Rzeplińskiego, poseł PO zaznaczył, że szef MS nie podał w tej sprawie żadnych konkretów.

Przeczytaj: Grzegorz Schetyna o "putinowskich standardach" w Polsce

- Ani o nich konkretnie nie powiedział, ani ich nie pokazał i chyba - tak jak wszyscy śledzący tę sprawę - nie wyobrażamy sobie, że 15 marca wieczorem nastąpiła jakaś lawina zawiadomień do prokuratury, która spowodowała, żeby następnego dnia wszcząć ponownie postępowanie w sprawie, która ma pogrążyć prezesa Rzeplińskiego i przede wszystkim - obniżyć jego wiarygodność.

Jego zdaniem, Ziobro próbuje rozwodnić sprawę.

- Wie, że to postępowanie jest dla niego, jako ministra sprawiedliwości kompromitująca - powiedział Myrcha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • s 2016-04-02 10:08:41
  Hipokryci z PO zapomnieli już jak sędziowie i prokuratorzy na skinienie PO byli sługusami złodziejskiego rządu który za pomocą wymiaru sprawiedliwości tępił swoich przeciwników a swje szwindle zamiatał pod dywan .Rzepliński jest sędzią niewiarygodnym gdyż wszyscy wiedzą że jest człowiekiem PO a tak właściwie to jest prostytutką na usługach systemu postkomunistycznego .Rządy Rzeplińskiego zahamowały by totalnie wszelkie inicjatywy PiS na najbliższe 4 lata i łącznie z programem 500+ i o to opozycji chodzi gdyż ona ma Polskę i polaków głęboko w pewnym miejscu bo jej śni się po nocach władza i jej działania w tym kierunku są tak widoczne że wręcz żałosne ,Dla "właścicieli Polski" nastał koniec i pogudzcie się z tym żeby na słowo opozycja nie zbierało się człowiekowi na wymioty
 • Wiemy już kim jesteście! 2016-04-01 21:18:46
  Prokuratura banda błaznów pod dyktando marnego magistra podważać chce Konstytucję i trójpodział władzy w Polsce. Profesor prawa Rzepliński Sędzia Trybunału Konstytucyjnego jest autorytet wykładni prawa w kraju jak i za granicą. Dokształćcie się komuchy z PiS, zamach stanu wam się nie uda szubrawcy , złodzieje i oszuści!
 • życzliwy 2016-04-01 20:59:48
  Najwyższa pora, należy jak najszybciej usunąć tego pasożyta Rzepińskiego. To jest główny hamulcowy działający na zlecenie PO.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA