REKLAMA

PO: Kaczyński jest pewny, że zdobędzie władzę absolutną

  • Autor: PAP
  • 19 października 2015 14:05
PO: Kaczyński jest pewny, że zdobędzie władzę absolutną System bankowy stracił poprzez system SKOK-ów 3,2 mld zł – powiedziała Mucha. Fot. facebook.com

Prezes PiS Jarosław Kaczyńskie jest tak pewny, że zdobędzie władzę absolutną, iż nie cofa się przed poparciem kontrowersyjnych osób, m.in. Grzegorza Biereckiego, którego kilka miesięcy temu zawiesił w prawach członkach klubu PiS - mówiła rzeczniczka sztabu PO Joanna Mucha.

Mucha zaznaczyła na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że choć jeszcze kilka miesięcy temu Jarosław Kaczyński zawieszał w prawach członka klubu parlamentarnego PiS Grzegorza Biereckiego, to w tej chwili "w sposób absolutnie niezakamuflowany popiera go jako swego kandydata".

Poparcie dla Biereckiego

Bierecki staruje z własnego komitetu wyborczego w okręgu bialskim. PiS nie wystawiło przeciwko niemu własnego kandydata.

Jarosław Kaczyński jest już tak bardzo przekonany o swoim zwycięstwie, że zdobędzie władzę absolutną w Polsce, że nie cofa się przed poparciem i dla Grzegorza Biereckiego i dla Mariusza Kamińskiego skazanego na trzy lata bezwzględnego pozbawienia wolności i na 10 lat zakazu pełnienia funkcji publicznych oraz dla poseł Krystyny Pawłowicz, która wsławiła się wieloma bardzo ciekawymi wypowiedziami - podkreśliła Mucha.

W marcu Grzegorz Bierecki został zawieszony w prawa członka klubu parlamentarnego po doniesieniach medialnych o nieprawidłowościach w SKOK-ach, w które miał być zamieszany senator. Tygodnik "Wprost" napisał, że Bierecki, polityk PiS i "twórca SKOK-ów wyprowadził kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której dziś jest właścicielem i prezesem".

Kampania za pieniądze SKOK-ów?

Kandydat PO do Senatu Stefan Karasiński, startujący z tego samego okręgu, co Bierecki, zapowiedział, że we wtorek złoży do prokuratury okręgowej w Białej Podlaskiej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wyborczego. Według niego Bierecki finansuje swoją kampanię wyborczą z pieniędzy SKOK-ów.

Uważam, że został wykorzystany przez Grzegorza Biereckiego niezgodnie z prawem materiał wyborczy w postaci nakręconego pod jego patronatem filmu pt. +Błogosławiona wina+. W czołówce filmu widać sponsora - Kasę Stefczyka, a producentem jest spółka Apella" - powiedział Karasiński. Jak zaznaczył, spółka Apella jest wydawcą m.in. sprzyjającego kandydatom PiS bezpłatnego "Tygodnika Podlaskiego".

Stawiam pytanie, czy to nie jest element kampanii wyborczej prowadzonej za fundusze, które wpłynęły z Kasy Stefczyka do spółki Apella? Czy nie jest to kampania wyborcza pana Grzegorza Biereckiego, która nie jest prowadzona w formie dozwolonej przez prawo? - mówił kandydat PO na senatora.

"Największa afera 25-lecia"

Rzeczniczka sztabu wyborczego PO oceniła, że sprawa SKOK-ów to "największa afera 25-lecia". Jak mówiła, "system bankowy stracił poprzez system SKOK-ów 3,2 mld zł i jak donoszą media kolejne pieniądze będą tracone i to są pieniądze liczone w miliardach".

Mamy SKOK-i, które upadły, mamy 80 proc. kas w systemie SKOK, które wymagały programów naprawczych. Mamy też postawę PO, która zdecydowała, że musimy obronić tych biednych ludzi, którzy włożyli swoje pieniądze do SKOK-ów, musimy zapewnić, by pieniądze były im wypłacone i tak się rzeczywiście stało dzięki temu, że objęliśmy kasy SKOK Bankowych Funduszem Gwarancyjnym, ci ludzie nie stracili pieniędzy - powiedziała.

Mucha przypomniała, że podkomisja finansów publicznych, przez kilka miesięcy badała funkcjonowanie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, przyjęła sprawozdanie, którego głównym wnioskiem jest powołanie komisji śledczej.

Szef tej podkomisji Marcin Święcicki (PO) zaznaczył we wtorek, że Bierecki wielokrotnie popadał w konflikty interesów.

Grzegorz Bierecki w ciągu tylko pięciu lat, za które składał sprawozdania w Senacie, kiedy był osoba publiczną zarobił na SKOK-ach i instytucjach z nimi związanych 50 mln zł. Jego brat w swoich oświadczeniach majątkowych jako radny sejmiku pomorskiego, też zarabiał miliny złotych na SKOK-ach - powiedział Święcicki.

Według niego w tym kontekście "dziwi bardzo poparcie, jakiego udziela Jarosław Kaczyński osobom, które za pieniądze gromadzone przez ludzi w SKOK-ach, zrobili potężny majątek wykorzystując zagraniczne spółki, które sobie pozakładały".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • terko 2015-10-19 15:09:15
    Oj ty mucha mucha Tse-Tse . Latasz tylko i burczysz jak Stefek Burczymucha - bo tylko to potrafisz . Umalować się napachnic i czeeeekaććććREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA