REKLAMA

PO: Kaczyński wywierał wpływ na członków Rady Mediów Narodowych. Wniosek w prokuraturze

  • Autor: GP
  • 19 sierpnia 2016 11:47
PO: Kaczyński wywierał wpływ na członków Rady Mediów Narodowych. Wniosek w prokuraturze Platforma atakuje Kaczyńskiego, zarzuca mu przekroczenie uprawnień posła. (fot.:twitter.com/platforma_org)

• PO - jak zapowiadała, tak zrobiła - partia chce dochodzenia wobec Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.
• W ocenie Platformy, Kaczyński wywierał nacisk na członków Rady Mediów Narodowych (RMN) w dniu inauguracyjnego posiedzenia Rady. Wówczas odwołano i powołano na szefa TVP Jacka Kurskiego.
• Rada w myśl ustawy ma działać niezależnie.

Poseł PO, Krzysztof Brejza zaprezentował w Sejmie, w piątek (19 sierpnia) wniosek partii do prokuratury generalnej w sprawie Jarosława Kaczyńskiego, posła PiS.

- Grupa posłów Platformy Obywatelskiej złożyła wniosek do prokuratury generalnej w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez posła Jarosława Kaczyńskiego - mówił dziennikarzom Brejza. - Dotyczy on popełnienia przestępstwa z art. 231, tj. przekroczenia uprawnień.

Platforma zapowiedziała ten wiosek już wcześniej.

- (Wniosek - przyp.red.) dotyczy wywierania wpływu na niezależnych członków Rady Mediów Narodowych (RMN). 2 sierpnia doszło do posiedzenia Rady, podczas tego spotkania przyjęto uchwałę odwołującą prezesa TVP Jacka Kurskiego. Uchwała miała w sobie stwierdzenie, że "został on odwołany w sposób natychmiastowy" - relacjonował wydarzenia z początku miesiąca Brejza. - Posłanka PiS, członkini RMN uzasadniała tę uchwałę spadkiem oglądalności.

Wedle słów posła opozycji, ogłoszono przerwę w tym spotkaniu, jednym z pierwszych zebrań RMN. W jej czasie, członkowie RMN udali się na ulicę Nowogrodzką w Warszawie, do siedziby PiS.

Czytaj: Kto zaniedbał obowiązki w TVP?

- Doszło do rozmowy z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Po czym członkowie RMN powrócili na posiedzenie i podjęli uchwałę o zmianie pierwszej uchwały. Na mocy tego drugiego dokumentu powierzono pełnienie obowiązków szefa TVP właśnie Jackowi Kurskiemu.

W myśl interpretacji Platformy, tego rodzaju chronologia zdarzeń dowodzi, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień przez posła Jarosława Kaczyńskiego, bo zgodnie z art. 40 Ustawy o Mediach Narodowych członkowie RMN są niezależni w wykonywaniu swoich zadań.

Prokuratura zbada więc, czy Jarosław Kaczyński miał nadużyć swojej pozycji jako poseł.

Rada Mediów Narodowych zainaugurowała swoje działanie w pierwszych dniach sierpnia. W jej skład wchodzą: Krzysztof Czabański (PiS), który pilotował zmiany w mediach publicznych z ramienia PiS na przełomie 2015 i 2016 roku, Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Lichocka (PiS), Juliusz Braun i Grzegorz Podżorny.

Rada decyduje o zarządach i radach nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Poniżej zawiadomienie PO do prokuratury.

Źródło: twitter.com/platforma_org

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA