REKLAMA

PO, N, Kukiz’15 i PSL przeciw zmianom w AMW ws. konkursów; PiS - za

  • Autor: PAP/JS
  • 04 października 2016 14:53
PO, N, Kukiz’15 i PSL przeciw zmianom w AMW ws. konkursów; PiS - za (fot. Sejm/twitter)

Projekt nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, który przewiduje m.in. odstąpienie od konkursów przy zatrudnianiu na kierownicze stanowiska w AMW oraz przyznanie Agencji nowych kompetencji ma poparcie PiS, przeciwne są PO, N, Kukiz’15 i PSL.

Sejm zajął się sprawozdaniem Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie dot. AMW. W związku ze zgłoszonymi poprawkami i wnioskami o odrzucenie projektu w drugim czytaniu w całości odesłano go ponownie do komisji obrony.

Przedstawiając stanowisko PiS Rafał Weber powiedział, że popiera ono rządowe przedłożenie. Wskazał, że regulacja usprawni funkcjonowanie Agencji i przyczyni się do szerszego wykorzystania jej potencjału. - Zmiany dążą do tego by Agencja i jej zależne mogły świadczyć specjalistyczne usługi związane przykładowo z infrastrukturą krytyczną - wyliczał. Mówiąc o powoływaniu osób na kierownicze stanowiska w AMW zaznaczył, że takie rozwiązania funkcjonują m.in. Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego.

Sławomir Nitras (PO) mówił, że projekt "całkowicie wywraca sposób funkcjonowania instytucji, która stanowi część administracji publicznej". - Próbujecie tworzyć administrację państwową trochę na wzór stanu wojennego,(…) nie ma żadnego stanu oblężenia - przekonywał. Paweł Suski (PO) mówił, że projekt to "nowy łup Prawa i Sprawiedliwości, sytuacja w której za zasłoną dymną tzw. dobrej zmiany odbywa się szturm na majątek państwa".

Czytaj też: Powstaje minirząd Morawieckiego, delfina Kaczyńskiego. Marginalizacja Beaty Szydło postępuje

Paweł Szramka (Kukiz'15) przekonywał, że "zmiana obecnych demokratycznych zasad funkcjonowania AMW na rzecz autorytarnych decyzji ministra obrony nie może przynieść i zapewne nie przyniesie pozytywnych efektów". Jak powiedział, klub Kukiz'15 nie będzie mógł zagłosować inaczej jak tylko przeciwko projektowi.

Radosław Lubczyk (N) przekonywał, że ustawa "umożliwia wprowadzanie do spółki kolejnych Misiewiczów, którzy bez kwalifikacji będą mogli zarządzać potężnymi zasobami finansowymi i rzeczowymi". - Nowoczesna po raz kolejny mówi stanowcze +nie+ kolesiostwu, nepotyzmowi, braku transparentności oraz zaniżeniu standardów przy wyborze osób na kierownicze stanowiska - dodał.

Paweł Bejda (PSL) zapowiedział, że Stronnictwo będzie przeciwne ustawie, bo "wydaje się, że to nowe otwarcie na nowe rozdanie dla Misiewiczów".

Odpowiadając na pytania posłów wiceminister obrony Bartłomiej Grabski odniósł się na wstępie do słów posła Sławomira Nitrasa, który zadając swoje stwierdził, że żył państwie jakie buduje PiS, a które wówczas nazywało się PRL. - Kroczycie tym samym marszowym krokiem, którym kroczył generał, minister Florian Siwicki, tylko to nie jest krok demokratycznego państwa - stwierdził Nitras.

Wiceminister Grabski skomentował, że "nadużywanie sformułowań, iż minister obrony narodowej Antoni Macierewicz idzie drogą Floriana Siwickiego jest wypowiedzią karygodną".

Wiceminister odnosząc się do głównego zarzuty dot. zniesienia konkursów podkreślał, że za czasów PO były "tzw. konkursowe nabory", które w wielu przypadkach okazywały się fikcją.

Przyjęty przez rząd projekt przewiduje odstąpienie od konkursów przy zatrudnianiu na stanowiska prezesa AMW, jego zastępców i dyrektorów oddziałów regionalnych.

Według MON projekt ma usprawnić działanie AMW, zarazem uprościć i odformalizować przepisy dotyczące obsadzania stanowisk kierowniczych w biurze prezesa Agencji oraz stanowisk dyrektorów oddziałów regionalnych AMW.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA