REKLAMA

PO, Nowoczesna, PSL nie są zachwycone propozycją PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

 • Autor: PAP/GP
 • 20 stycznia 2016 18:17
PO, Nowoczesna, PSL nie są zachwycone propozycją PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości (fot. twitter.com)

· Politycy opozycji z rezerwą podchodzą do pomysłu PiS.
· Partie rządząca chce by to opozycja wskazywała 8 z 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
· PiS zaznacza, że to wstępna wizja i chce zorientować się, czy opozycja jest gotowa do debaty nad ustrojem TK.

Najpierw o gotowości wybierania do składu TK osób zgłaszanych przez inne opcje polityczne powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Na przykład siedmiu sędziów wybieranych przez partię czy koalicję rządzącą, ośmiu przez opozycję - powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Z kolei podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim premier Beata Szydło powiedziała, że PiS zgadza się na to, by ośmiu z 15 sędziów było wskazanych przez opozycję. Jak podkreśliła, to zmiana, która radykalnie odróżnia PiS od poprzedników.

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz powiedział w środę, że taka propozycja niewątpliwie musiałaby się wiązać ze zmianą konstytucji. Podkreślił jednak, że PiS nie chce mówić o szczegółach, ponieważ byłby to zły początek dyskusji z opozycją, której większość parlamentarna nie chce nic narzucać.

- Jesteśmy gotowi pracować nad nowym ustrojem Trybunału Konstytucyjnego. Daleko idące sprecyzowanie w tej chwili mogłoby być czymś, co utrudniałoby dyskusję - zaznaczył Piotrowicz.

W sprawie Trybunału Konstytucyjnego ustawa zasadnicza stanowi m.in., że składa się on z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą; ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny.

Zobacz jak oceniano debatę w PE z 19 stycznia. Przeczytaj tutaj.

- Na wstępie dyskusji my podkreślamy, że nie zabiegamy o to, by w TK ugrupowanie rządzące miało większość, wręcz przeciwnie, niech większość należy do opozycji. To wstępna wizja i jeżeli na tym poziomie nie byłoby już zgody, to też nie miałoby sensu dalsze doprecyzowanie - powiedział poseł PiS. Piotrowicz dodał, że o szczegółach nie można w tej chwili powiedzieć, bo w ogóle trzeba się zorientować, czy inne ugrupowania będą zainteresowane rozmowami na ten temat.

Ubiegający się o funkcję przewodniczącego PO Grzegorz Schetyna powiedział w środę na konferencji prasowej, że Platforma nie otrzymała propozycji, by to opozycja wybierała ośmiu z piętnastu sędziów TK. "Nie wierzę w tę propozycję, nie otrzymaliśmy jej w żaden sposób - dodał.

- Nie ma rozmowy z opozycją, jest bezwzględne wykorzystywanie większości parlamentarnej, jest zamach na kolejne instytucje niezależne, które nie są zależne od władzy PiS. Dzisiaj słyszymy o przygotowaniu ustawy o prokuraturze, która także będzie tę niezależność zabierała i będzie ją podporządkowywała ministrowi sprawiedliwości - powiedział Schetyna.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru ocenił, że w wypowiedzi prezesa PiS dotyczącej wyboru sędziów TK przebijało się takie sowieckie myślenie Kaczyńskiego: nieważne jak działają instytucje, ważne, kto powołuje sędziów.

- Myśmy zawsze podkreślali, że nieważne, kto powołuje, tylko ważne, żeby ta instytucja była niezależna, żeby sędziowie, którzy zostaną powołani, mieli pewność, że są powołani na kadencję, żeby mieli tylko jedną kadencję - mówił Petru w środę na konferencji prasowej.

Oświadczył, że on nie przyłoży ręki do zmiany konstytucji, którą zaproponuje PiS, ani jego współkoalicjant Kukiz'15.

- Dlatego, że zawsze istnieje obawa, że w ramach dyskusji o zmianie konstytucji, pojawią się jakieś nowe poprawki, o których wcześniej nie wiedzieliśmy i nie zapanujemy nad tą sytuacją. Nie mogę być współodpowiedzialny za nocną zmianę konstytucji w Polsce, w związku z tym nie zgodzę się na jakiekolwiek zmiany konstytucji - zadeklarował Petru.

Wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak ocenił w środę, że pomysł PiS jest "chyba rozwinięciem" propozycji ich klubu. Przypomniał, że Kukiz'15 proponował zmiany w konstytucji dotyczące liczby sędziów TK. Projekt zmian w konstytucji, autorstwa Kukiz'15 (podpisany także przez posłów PiS), przewiduje: wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy.

- Pat konstytucyjny trzeba rozwiązać i nie da się go osiągnąć - jak się okazuje - poprzez rozmowy między premierem a prezydentem. To trzeba konstytucyjnie uregulować - uważa poseł Kukiz'15. Jakubiak zaznaczył przy tym, że ważniejsze od tego, co mówiła we wtorek w PE premier Szydło na temat zmian dotyczących TK, będzie to, co się będzie działo w Sejmie i jaki konsensus w tej sprawie będzie wypracowany.

Do pomysłu PiS sceptycznie odniósł się szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który powiedział na środowym briefingu w Sejmie, że pierwotne propozycje składane przez PiS zawsze się różnią od ich ostatecznych wersji, do których dochodzą kolejne - jak mówił - podpunkty i warunki.

- Stoimy na stanowisku, że pan prezydent powinien przyjąć przysięgę od trzech prawomocnie wybranych sędziów. (...) Mielibyśmy problem rozwiązany. Nie trzeba zmieniać konstytucji - ocenił prezes ludowców. Dodał, że politycy PiS nie zaprosili przedstawicieli opozycji do rozmowy na temat swojej propozycji, tylko poinformowali o niej za pośrednictwem mediów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • wdzivny 2016-01-21 19:54:45
  ie widzę tu staszych rzeczy. Widzę tylko, że krytykujesz kozę, której tam nie ma Sprawa dotyczyła głównie TK i perfidi
 • myszka miki 2016-01-20 22:44:55
  Do dzivny: straszne rzeczy wypisujesz , a co w suwerennym kraju ma do rzeczy Putin , widać zaraza opanowała cię z wczorajszej debaty europosła PE . Skoro opozycja krytykuje rządzących , a teraz ma wziąć trochę odpowiedzialności w TK , to też nie dobrze , a może by ponownie obejrzeli film polski Kogel - mogel , może to rozświetli ich " bezmózgowia " , polityków miernych i beznadziejnych opozycji parlamentarnej , którzy zachowują się gorzej niż dzieci w przedszkolu . Ty chyba piszesz o łapce z wędlinką , aby myszy się na nią łapały.
 • dzivny 2016-01-20 18:58:13
  Tu chodzi o zamydlenie oczu i chęć wciągnięcia opozycji do PiS manipulacji przy niezależnych instytucjach, co poprawiło by ich wizerunek w oczach Europy, no bo paprzą wszyscy, nie tylko my. No i chcą sobie otworzyć drogę do manipulacji przy konstatucji, a furtką to już można by wtargnąć ławą. To tak jak Putin po zajęciu Krymu przeniósł uwagę na rebelie w Dombasie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA