REKLAMA

PO o Trybunale Konstytucyjnym: Kaczyński chce ustalać, kto będzie prezesem

  • Autor: GP
  • 27 października 2016 13:13
PO o Trybunale Konstytucyjnym: Kaczyński chce ustalać, kto będzie prezesem Andrzej Halicki (PO) widzi symbol w decyzji Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Data zbiega się z ultimatum Komisji Europejskiej danym rządowi w Warszawie. Komisja odroczyła opiniowanie budżetu TK na 2017 rok.(fot.:youtube.com)

• Posłowie PO skrytykowali procedowanie prawa dotyczącego wyboru prezesa Trybunału Konstytucyjnego (TK). Sugerowali, że to Jarosław Kaczyński chce wybierać prezesa TK.
• Andrzej Halicki twierdził, że wszystkie działania wobec TK poczynione przez Komisję Sprawiedliwości w Sejmie, w tym opiniowanie budżetu tej instytucji, mają paraliżować Trybunał.
• Michał Szczerba natomiast zwracał uwagę, że ekspertyzy prawne dla posła Stanisława Piotrowicza, przewodniczącego komisji, pisze dyspozycyjny ekspert.

Posłowie PO Andrzej HalickiMichał Szczerba skomentowali nowe propozycje PiS dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Dziś (27.10) mija termin dany rządowi Polski przez Komisję Europejską w ramach procedury ochrony praworządności.

- Rząd polski podąża drogą Białorusi, jeśli nie współpracuje z Komisją Europejską – podkreślał Halicki. Poseł zaznaczył, że brak kooperacji rządu w sprawie procedury praworządności i ignorowanie Komisji Weneckiej Rady Europy to bardzo złe symptomy.

Halicki mówił także, że nowy projekt zgłoszony przez PiS w środę, dotyczący nowelizacji procedury wyboru prezesa Trybunału Konstytucyjnego, to już szósty projekt w sprawie TK w tej kadencji. Halicki skwitował też bardzo krótko jego intencję. – Prezesa (TK - red.) ma wybrać prezes – osądził polityk opozycji.

Następnie głos zabrał poseł Michał Szczerba, który precyzował:

– Do grzechów głównych PiS dołączyła blokada budżetu Trybunału na rok 2017 – powiedział poseł. W czasie, gdy posłowie rozmawiali z dziennikarzami, w Sejmie trwało posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Komisja opiniowała budżet Trybunału i zdecydowała zająć się tym tematem w przyszłym roku.

 

Biuro Analiz Sejmowych, co też podkreślał poseł Szczerba, pozytywnie zaopiniowało zgłoszony projekt budżetu TK. Stanowi to argument dla opozycji o działaniu Stanisława Piotrowicza z czystej złośliwości wobec sędziów Trybunału.

– Zlecono opinię dyspozycyjnemu ekspertowi, która to ekspertyza ma udowodnić niekonstytucyjność uchwały sędziów zgromadzenia ogólnego sędziów TK – mówił dalej polityk opozycji i przytaczał nazwisko prof. zw. dr. hab. Bogusława Banaszaka (Uniwersytet Zielonogórski). Ów prawnik kwestionował konstytucyjność podjętej uchwały sędziów TK, którzy (w niepełnym składzie) apelowali do Komisji o zwiększenie możliwości budżetowych TK.

Banaszak, na zlecenie posła, szefa Komisji Sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza (PiS), opiniował, że bez części składu TK nie można mówić o uchwale zgromadzenia ogólnego sędziów TK.

– To kolejna próba paraliżu TK – podsumowywał poseł PO. – To jest naruszenie autonomii finansowej TK, organu konstytucyjnego naszego kraju. To niebywałe.

W 2017 roku TK będzie kierować nowy prezes, wybrany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Spór o Trybunał Konstytucyjny trwa od grudnia 2015 roku. Jego kolejnym punktem zapalnym może okazać się wybór następnego prezesa Trybunału. To będzie miało miejsce w grudniu tego roku, gdy skończy się kadencja Andrzeja Rzeplińskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA