REKLAMA

PO oskarża Marszałka o zastraszanie posłów opozycji

 • Autor: PAP/GP
 • 13 maja 2016 10:30
PO oskarża Marszałka o zastraszanie posłów opozycji Politycy PO na marszu opozycji 7 maja. (fot.:facebook.com/PlatformaObywatelska)

Posłowie PO uważają, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński blokuje usta opozycji i zastrasza posłów. Jako przykład podali karę finansową nałożoną przez prezydium Sejmu na Tomasza Lenza (PO).

Prezydium Sejmu w środę podjęło decyzję o obniżeniu posłowi Lenzowi uposażenia poselskiego o połowę na okres jednego miesiąca (uposażenie poselskie wynosi 9892,30 zł brutto). Zgodnie z uzasadnieniem do tej decyzji, 14 kwietnia Lenz w Sejmie podczas rozpatrywania punktu dotyczącego wyboru sędziego TK, zgłosił się do przedstawienia wniosku formalnego, ale takiego wniosku nie złożył, prowadził natomiast dyskusję z salą.

Lenz powiedział w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że parlament jest miejscem na dyskusję i wymianę poglądów. Jak dodał, marszałek Sejmu nie przyjmuje jednak tego do wiadomości.

- Marszałek Kuchciński złamał regulamin Sejmu, uniemożliwiając mi zgłoszenie wniosku formalnego. Wprowadzenie kar (finansowych) dla parlamentarzystów jest zastraszaniem i represją - stwierdził.

Jego zdaniem, Kuchciński nie zachowuje się jak marszałek polskiego Sejmu, ale jak "bramkarz w dyskotece".

- To skandal, takie zastraszanie posłów nie powinno mieć miejsca - powiedział poseł PO.

Lenz dodał, że nie da się zastraszyć i dalej będzie "punktował" działania PiS.

- Kary finansowe nie wpłyną na to, że będziemy jasno i rzeczowe oceniać rządy PiS - zapowiedział.

Inny poseł PO Michał Szczerba przypomniał, że on także wcześniej otrzymał karę finansową od marszałka Sejmu w wysokości 2,5 tysiąca złotych - za przekroczenie regulaminowego czasu wystąpienia z mównicy sejmowej.

- To jest absolutny skandal, to są metody, które nie miały miejsca w parlamencie od wielu kadencji, to są metody zapożyczone z parlamentu Węgier - powiedział.

Posłowie PO nie wykluczyli, że zgłoszą wnioski w sprawie swoich kar finansowych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

- Marszałek Sejmu łamie regulamin Sejmu, prawa posła do zgłaszania wniosku formalnego, zapytania (...) to nakładanie kagańca na posłów opozycji, zastraszanie posłów opozycji - stwierdził Szczerba.

Prezydium Sejmu w środę głosami marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz wicemarszałków: Joachima Brudzińskiego i Ryszarda Terleckiego (obaj PiS), przy głosach sprzeciwu wicemarszałek Barbary Dolniak (Nowoczesna) i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO) oraz przy głosie wstrzymującym się wicemarszałka Stanisław Tyszki (Kukiz'15) podjęło decyzję o obniżeniu posłowi Lenzowi uposażenia poselskiego.

Zgodnie z uzasadnieniem decyzji prezydium Sejmu ws obniżenia uposażenia Lenza - którą posłowie PO udostępnili dziennikarzom - marszałek Sejmu kilkakrotnie zwracał się do posła PO o zgłoszenie wniosku formalnego, poseł jednak nie reagował, a ponadto prowadził dyskusję z salą; w związku z tym, poseł dwukrotnie został przez marszałka Sejmu przywołany "do porządku", jednak nie zastosował się do wezwania; wobec braku reakcji Lenza, marszałek Sejmu podjął decyzję o wykluczeniu posła z posiedzenia Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Viki 2016-05-29 17:08:41
  POLECAM !!!! ... link :::::..."Jedyna szczera wypowiedź Tuska"
 • spragniony123 2016-05-14 08:34:23
  Panowie posłowie z PO ,sejm jest do merytorycznej dyskusji zgodnie z regulaminem ,a nie do robienia bajzlu z obrad sejmu
 • jan 2016-05-13 11:49:25
  przypomnijcie platformie co robil niesiolowski jak byl wicemarszalkiem to dopiero byl skandal a platformie sie wydaje ze jeszcze jest u wladzy i ciagle trudno im sie pogodzic ze odrywanie ryja od koryta jest bolesneREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA