REKLAMA

PO: PiS zamierza żonglować przepisami ordynacji wyborczej by utrudnić życie opozycji

  • Autor: PAP/AT
  • 10 sierpnia 2017 11:24
PO: PiS zamierza żonglować przepisami ordynacji wyborczej by utrudnić życie opozycji Kalendarz dot. wyborów samorządowych PO przedstawi jesienią - mówi Grabiec (Jan Grabiec, fot.platforma.org)

PiS może próbować zmienić ordynacje wyborcze i nawet jeśli opozycja uzyska w sumie znacznie lepszy wynik niż PiS, to może te wybory przegrać - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

• Platforma Obywatelska podtrzymuje propozycję utworzenia wspólnych list kandydatów opozycji w wyborach do sejmików wojewódzkich - powiedział Jan Grabiec.

• Według niego kalendarz dot. wyborów samorządowych PO przedstawi jesienią.

Grabiec, pytany w programie "Rzecz o polityce" portalu Rp.pl, czy PO podtrzymuje propozycję utworzenia wspólnej listy wyborczej lub zgłoszenia wspólnych kandydatów opozycji w wyborach do sejmików wojewódzkich odpowiedział: "Oczywiście tak". Dodał, że propozycja "myślenia o perspektywie wspólnych list, czy wspólnego bloku wyborczego jest perspektywą, która oczywiście będzie zależeć od kształtu ordynacji" wyborczej. Jego zdaniem Prawo i Sprawiedliwość zamierza "żonglować przepisami ordynacji, żeby utrudnić życie opozycji".

Rzecznik PO powiedział, że opozycja jest podzielona, "w związku z tym podstawowe kruczki tej ordynacji będą polegały na tym, żeby zmniejszyć wagę głosów, które będą oddane na mniejsze liczebnie partie". W ocenie Grabca PiS może próbować zmienić ordynacje wyborcze i "nawet jeśli opozycja uzyska w sumie znacznie lepszy wynik niż PiS, to może te wybory przegrać". "Musimy zrobić wszystko, żeby się nie dać i stąd oferta tego myślenia o wspólnych listach" - dodał.

Czytaj też: PiS ściągnie do siebie posłów opozycji?

"Być może - jestem o tym przekonany - w wielu gminach i powiatach w Polsce będą powstawały listy, czy pod szyldem Platformy, czy listy niezależne tworzone przez stowarzyszenia, albo po prostu przez grupy wyborców, w których będą i ludzie Platformy, i ludzie KOD, i niezależni samorządowcy, i być może Nowoczesna i PSL. Tak będzie myślę, że w większości samorządów" - powiedział poseł.

Grabiec pytany, czy PO ma już plan dotyczący wyborów wewnątrz partii poinformował: "Kalendarz przygotowań do wyborów samorządowych - bo w tym kontekście trzeba też widzieć wybory w regionach w Platformie Obywatelskiej i wybory lokalne - podamy jesienią. Myślę, że to będzie takie otwarcie sezonu politycznego, jeśli chodzi o naszą aktywność".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA