REKLAMA

PO ponawia propozycję debat z PiS

  • Autor: PAP
  • 15 września 2015 15:58
PO ponawia propozycję debat z PiS Czy PO i PiS będą dabatować?

Platforma Obywatelska ponowiła propozycję dyskusji autora programu gospodarczego PO Janusza Lewandowskiego z kandydatką PiS na premiera Beatą Szydło i szefa MON Tomasza Siemoniaka z politykiem PiS Antonim Macierewiczem.

Rzeczniczka sztabu wyborczego PO Joanna Mucha podkreśliła na wtorkowej konferencji prasowej, że po zaprezentowaniu zarówno przez Platformę, jak i PiS programów, Platforma wychodzi z propozycją odbycia "merytorycznych debat" dotyczących tych programów. - Chcemy zaprosić PiS do podjęcia rękawicy - powiedziała Mucha.

W pierwszej debacie - według propozycji PO - mieliby się zmierzyć Lewandowski i Szydło. Mucha podkreśliła, że Lewandowski koordynował pracę nad programem PO i "miał osobistą odpowiedzialność" za jego część gospodarczą, a Szydło - jak dodała - jest "przedstawiana, jako twarz programu wyborczego PiS". - Dlatego prosimy o taką debatę - powiedziała Mucha.

Wtórował jej poseł PO Mariusz Witczak, który stwierdził, że tylko w debatach można wykazać "wyższość jednego programu, czy ugrupowania nad drugim". Dodał, że wybijającym się tematem jest bezpieczeństwo powiązane z problematyką międzynarodową.

W związku z tym Witczak mówił, że Platforma ponawia też prośbę, by Macierewicz zgodził się na debatę z Siemoniakiem. - Takie zaproszenie zostało wczoraj wystosowane. Podtrzymujemy, zachęcamy, by pan Antoni nie uciekał od merytorycznej dyskusji - powiedział Witczak.

Dodał, że do szefa sztabu PiS Stanisława Karczewskiego zostało we wtorek skierowane pismo z zaproszeniem, by przyszedł "w czwartek w samo południe" do siedziby komitetu wyborczego PO, by ustalić wszystkie szczegóły dotyczące debat.

Prośba po raz drugi

Ponowione we wtorek zaproszenie do debat, wystosowane zostało pierwszy raz w poniedziałek. Siemoniak zaprosił Macierewicza - który według doniesień mediów może być kandydatem PiS na ministra obrony - do debaty o bezpieczeństwie, a Lewandowski Szydło do debaty o programach gospodarczych przedstawionych w weekend podczas konwencji obu partii oraz do rozmowy "o przyszłości polskiej gospodarki".

Na sobotniej konwencji programowej w Poznaniu PO zaproponowała m.in. jednolity kontrakt w miejsce różnych obecnych form zatrudnienia, jednolity podatek dochodowy, zawierający w sobie składki ZUS i NFZ, z 10 proc. stawką dla najmniej zamożnych, minimalną godzinową stawka płacy w umowach cywilnoprawnych - 12 zł brutto po roku 2016, w powiązaniu z nałożeniem na pracodawcę obowiązku określenia w umowie liczby godzin pracy, opłacanie etatów związkowych z pieniędzy związków zawodowych.

Tego samego dnia na konwencji PiS Beata Szydło ogłosiła, że jej partia ma gotowe projekty wprowadzające m.in. 15 proc. stawkę CIT dla małych firm, podatek bankowy, opodatkowanie sieci wielkopowierzchniowych, minimalną godzinową stawkę za pracę 12 zł brutto, zmiany w ubezpieczeniach dla rolników, bezpłatne leki dla seniorów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA