REKLAMA

PO: Prawo o prokuraturze zbada Trybunał Konstytucyjny

  • Autor: PAP/GP
  • 07 kwietnia 2016 14:55
PO: Prawo o prokuraturze zbada Trybunał Konstytucyjny Bogdan Klich i jego senatorscy koledzy z PO zaskarżyli prawo o prokuraturze do TK. (fot.:Łukasz Plewnia/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Senatorowie PO złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie za niekonstytucyjną ustawę Prawo o prokuraturze, która połączyła urzędy ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - poinformował w czwartek (7 kwietnia) senator PO Bogdan Klich.

Senator PO na konferencji prasowej ocenił, że ustawa o prokuraturze daje ministrowi sprawiedliwości możliwość oddziaływania na postępowania prokuratorskie, stawia pod znakiem zapytania zasadę niezależności prokuratorów oraz podważa zasadę obiektywizmu postępowania prokuratorskiego. Klich podkreślił, że materiały prokuratorskie wbrew wszelkim zasadom mogą być przekazywane i ujawniane instytucjom państwowym i osobom trzecim.

- Ta ustawa sprawia, że minister sprawiedliwości jest superministrem, który w naszym systemie ustrojowym uzyskał niebywale mocną pozycję - powiedział Klich. Ocenił, że minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro tę pozycję wykorzystał m.in. w liście skierowanym do sędziów TK. "Wykorzystuje ją naciskając na sędziów, łamiąc zasadę niezawisłości sędziów - podkreślił.

W środę Ziobro napisał do TK, iż wobec rozpoznawania przez TK spraw z pominięciem grudniowej noweli ustawy o Trybunale, Prokurator Generalny nie może uczestniczyć w tego rodzaju działaniach.

Pismo to pokłosie orzeczenia z 9 marca, kiedy TK uznał, że kilkanaście zapisów grudniowej noweli autorstwa PiS, jest niezgodnych z konstytucją, w tym zapisy dotyczące składów TK i terminów rozpatrywania spraw. Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany.

Senator Piotr Zientarski uważa, że unia personalna - połączenie urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - jest sprzeczna z zasadą demokratycznego państwa prawa, zasadą legalizmu i wynikającą z art. 146 konstytucji zasadą kompetencyjności. Podkreślił, że TK wielokrotnie w swoich orzeczeniach mówił, że prokuratura jest organem ochrony prawa i powinna być wyodrębniona, niezależna, apolityczna.

- Jest wyraźnie stwierdzone w konstytucji, że prokurator, a więc także Prokurator Generalny, nie może należeć do żadnej partii politycznej - podkreślił.

Dodał, że w konstytucji osobno wymienione są funkcje: ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Ich połączenie - uważa senator Zientarski - powoduje poważne konsekwencje i konflikt interesów np. podczas rozstrzygania przed TK ustawy przygotowanej przez rząd czy orzekania ws. ważności wyborów. "Z konstytucji wynika, że minister sprawiedliwości odpowiada przed Trybunałem Stanu, Prokurator Generalny - nie" - zwrócił uwagę senator PO.

Senator PO Barbara Zdrojewska uważa, że po wejściu w życie ustawy prokurator generalny zaczął pouczać trybunały, sądy.

- Wyjątkowe uprawnienia, które ma prokurator generalny są nie do przyjęcia w demokratycznym systemie europejskim - dodała.

Klich pytany o skuteczność wniosku w sytuacji, gdy rząd nie opublikował ostatnich orzeczeń TK, odparł: "Zostaliśmy zachęceni faktem, że TK postanowił orzekać, że orzekł w sprawach zasadniczych, czyli TK funkcjonuje, działa, wypełnia swoją konstytucyjną rolę". Zaznaczył, że trybuny sejmowa i senacka są od tego, by o sprawach obywateli głośno mówić a także, aby dawać szanse TK na zajmowanie się sprawami istotnymi, kluczowymi dla praw człowieka, swobód obywatelskich.

Senatorowie wniosek do TK złożyli w środę. W przygotowaniu są także wnioski do TK ws. tzw. małej ustawy medialnej i ustawy o policji.

Reforma polegająca m.in. na połączeniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego weszła w życie 4 marca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Tom 2016-04-08 20:56:49
    Wiersz ten powstał z inspiracji pani Holland Której słowo całą prawdę nam odkryło Że są po to te protesty w państwie Poland Żeby było proszę państwa tak jak było * Brać garściami zamówienia i dotacje Tu kontrakcik, tam zlecenie się trafiło Ośmiorniczki jeść i kawior na kolację Żeby było proszę państwa tak jak było * Na posadach by państwowych się uwłaszczyć Wziąć odprawę siedem baniek, że aż miło Za granicą w pas się kłaniać oraz płaszczyć Żeby było proszę państwa tak jak było * By ustawę można było kupić w Sejmie Na cmentarzu żeby coś się załatwiło Wiara prosi i domaga się uprzejmie Żeby było proszę państwa tak jak było * Demokracji dzielnie broni Gross Jan Tomasz On też pragnie, żeby nic się nie zmieniło Gdy oczernić trzeba Polskę, zawsze go masz Żeby było proszę państwa tak jak było * Jest, a jakże i przemawia Lis na żywo Protestuje, żeby mu się nie skończyło W telewizji wypasione sute żniwo Żeby było proszę państwa tak jak było * Protestuje jak należy Urban Jerzy Przyznam szczerze, że mnie wcale nie zdziwiło Larum grają więc z pomocą i on bieży Żeby było proszę państwa tak jak było * Ale naród jednak rozum ma nielichy I w wyborach zdecydował głosów siłą By odsunąć towarzystwo to od michy I nie będzie proszę państwa tak jak było..!!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA