REKLAMA

PO, SLD i PSL za postawieniem Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu

  • Autor: PAP
  • 24 września 2015 18:33
PO, SLD i PSL za postawieniem Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu Zbigniew Ziobro może stanąć przed Trybunałem Stanu

Klub parlamentarny PO opowiada się za postawieniem byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Taką decyzję popiera też SLD. PSL uważa, że w takiej sytuacji sprawiedliwości stanie się zadość.

Sejm w czwartek wysłuchał sprawozdania sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej w sprawie postawienia Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu (TS).

- Apeluję do Wysokiej Izby i proszę, abyśmy się wznieśli ponad dzielące nas różnice polityczne i ocenili merytorycznie zarzuty wobec byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie PiS Zbigniewa Ziobry - powiedział poseł PO Jerzy Borowczak. Dodał, że "postawienie Zbigniewa Ziobro przed Trybunałem Stanu będzie podnoszącą jakość naszej demokracji przestrogą dla tych, którzy w sposób nieodpowiedzialny niszczą ciągle naszą demokrację i tym samym niszczą nasze państwo".

- Klub SLD opowiada się za postawieniem Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu - powiedział poseł SLD Marek Balt. - Uważamy, że przykładne ukaranie Ziobry spowoduje swoiste oczyszczenie polskiej sceny politycznej - dodał.

- Jeżeli były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro stanie przed Trybunałem Stanu, sprawiedliwości stanie się zadość - mówił w imieniu klubu PSL Artur Dębski.

Odrębne zdanie wyraziła prawica. - Wniosek o postawienie Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu "to szopka i hucpa polityczna" - ocenił poseł Arkadiusz Mularczyk ze Zjednoczonej Prawicy. Zapowiedział, że jego klub będzie wnioskował o odrzucenie wniosku w sprawie Ziobry.

Wnioski o postawienie Ziobry - a także byłego premiera, szefa PiS, Jarosława Kaczyńskiego - przed TS złożył w 2012 r. klub PO. Ziobrze zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem"; PO powoływała się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Zarówno Ziobro, jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Zunrin 2015-09-24 21:05:12
    Jakie to żałosne... Jak prezydent Duda w ramach realizacji obietnic wyborczych składa projekt cofnięcia zmian w emeryturach, to jest to element kampanii wyborczej. Ale jak grupa partii chce przed TS wysłać członka kierownictwa przeciwnej im koalicji, to nazywa się to podnoszeniem jakości demokracji...
  • stas 2015-09-24 21:03:36
    rządy PIS to było bezprawie, a twórcą tego bezprawia był Ziobro i Macierewicz, potwierdzał to PrezesREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA