REKLAMA

PO uzasadnia delegalizację ONR: ksenofobia, nazizm i rasizm

  • Autor: GP
  • 06 września 2016 12:00
PO uzasadnia delegalizację ONR: ksenofobia, nazizm i rasizm Politycy PO pod gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości oskarżyli ONR o propagowanie nazizmu. (fot.:twitter.com/Platforma_org)

• Politycy PO przed Ministerstwem Sprawiedliwości uzasadniali dlaczego partia chce delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR).
• Cezary Tomczyk z PO przekonywał, że Zbigniew Ziobro powinien skierować sprawę do odpowiedniego sądu.
• Agnieszka Pomaska wtórowała mu. Argumentowała, że ONR ubliżał w czasie uroczystości w Gdańsku Lechowi Wałęsie.
• Po konferencji posłowie PO złożyli wniosek w resorcie pod którym przemawiali.

Posłowie Platformy Obywatelskiej we wtorek (6 września) uzasadniali dlaczego składają wniosek o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR). Przyczynkiem do wniosku jest spór o wydarzenia z Gdańska, gdzie działacze KOD i ONR wymieniali wyzwiska. Byli tam obecni z powodu pogrzebu polskich bohaterów pomordowanych przez funkcjonariuszy PRL po II Wojnie Światowej.

- Dzisiaj składamy wniosek do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego o delegalizację ONR - zaczynał wystąpienie poseł Cezary Tomczyk (PO). W ocenie posła, ONR pozwala sobie na zbyt wiele wobec innych podmiotów życia publicznego. - Liczymy, że państwo po prostu zadziała wobec narastającej ksenofobii i rasizmu.

W myśl argumentacji PO, wina ONR jest niezaprzeczalna i konieczne są działania prawne, a nawet sądowe. - Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro ma szerokie kompetencje, mamy nadzieję, że przekaże sprawę do stosownego sądu.

Agnieszka Pomaska (PO) po jego słowach uzasadniała, co w ocenie KOD i PO działo się w Gdańsku.

- ONR pełnił tam swoistą straż - mówiła. - Nikt nie ma prawa wołać do Lecha Wałęsy "Śmierć wrogom ojczyzny". Nie ma na to zgody - nawiązywała do kolejnych wydarzeń, które towarzyszyły obchodom w Trójmieście.

Politycy PO widzą ONR jako sojusznika obecnej władzy. Paweł Olszewski (PO) oceniał, że PiS akceptuje działania agresywne organizacji. - Jeśli słyszymy od polityków PiS, że działania ONR to ma być patriotyzm, to my za taki patriotyzm dziękujemy.

Posłowie PO po konferencji weszli do gmachu resortu, by złożyć przyniesione pismo.

Wniosek o delegalizację ONR PO wzbogaciła o dokumentację przedstawiającą profil ONR i "dokładne cytaty i przykłady" działania organizacji. PO zarzuca ONR odwoływanie się w działaniach formacji do ideologii nazistowskiej. Rozpowszechnianie tej jest w Polsce konstytucyjnie zakazane.

Nie jest to pierwszy raz gdy inne polityczne i społeczne podmioty oskarżają ONR o inklinacje faszystowskie.

Obóz Narodowo Radykalny

ONR działający w Polsce to organizacja nawiązująca do działalności istniejącego w II Rzeczypospolitej ruchu o tej samej nazwie. Od 2012 ugrupowanie jest zarejestrowane jako stowarzyszenie w sądzie, a działa w II RP od 1993 roku.

ONR organizuje pikiety, wykłady, obozy i szkolenia, jest także wydawnictwem. Kluczowym dniem, w którym ONR działa i organizuje najważniejsze swoje przedsięwzięcie jest 11 listopada, czyli Święto Niepodległości RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA