REKLAMA

PO: wybór sędziów TK odbył się na nielegalnym posiedzeniu Sejmu; uchwały w tej sprawie do TK

 • Autor: AS/PAP
 • 02 grudnia 2015 21:13
PO: wybór sędziów TK odbył się na nielegalnym posiedzeniu Sejmu; uchwały w tej sprawie do TK Sławomir Neumann (fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego odbył się na "nielegalnym posiedzeniu Sejmu" - uważają politycy PO i zapowiadają skierowanie do TK wszystkich pięciu uchwał Sejmu ws. wyboru nowych sędziów.

Szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział na konferencji po tym, jak Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK, że zdaniem Platformy te uchwały ws. ich wyboru są nielegalne. "Tak, te uchwały są naszym zdaniem nielegalne, niezgodne z prawem, nie mają mocy prawnej, zaskarżymy je do Trybunału" - poinformował.

Szefowa PO, b. premier Ewa Kopacz zachęcała wszystkie partie opozycyjne do podpisywania się pod tym wnioskiem. Neumann zapewnił, że wniosek zostanie złożony do TK do piątku.

wniosek.jpg

"Dzisiaj wybranych zostało - niezgodnie z prawem, na nielegalnym posiedzeniu Sejmu - pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - powiedziała Kopacz. "Na to nie ma zgody" - dodała. Jej zdaniem "łamanie regulaminu Sejmu w tej chwili stało się zwyczajem i obyczajem tej izby". "Na to nie możemy pozwolić" - mówiła.

Również w opinii Neumanna głosowania nad wyborem sędziów TK odbyły się na "nieregulaminowo zwołanym" posiedzeniu Sejmu. "Te głosowania wyglądały mniej więcej w ten sposób: kto za - PiS, kto przeciw - konstytucja" - mówił.

 

"Skierujemy za chwilę apel do pana prezydenta Andrzeja Dudy o wstrzymanie się z przyjmowaniem ślubowania od nowo wybranych sędziów Trybunału, do czasu aż Trybunał Konstytucyjny podejmie orzeczenia w tych dwóch sprawach. Będziemy prosić pana prezydenta, żeby stanął na wysokości zadania i żeby ochronił konstytucję" - poinformował Neumann.

Ustawę o TK z czerwca 2015 r., na mocy której wybrano w październiku pięciu sędziów TK, jeszcze pod koniec poprzedniej kadencji zaskarżyli do Trybunału posłowie PiS. Gdy TK ogłosił, że rozpozna tę skargę 25 listopada (a w pewnej części także w grudniu) skargę wycofano. Krótko potem własną skargę - tożsamą z wycofaną skargą PiS - do TK skierowała grupa obecnych posłów PO i PSL. Posłowie PO zapewniali, że ich wniosek jest następstwem działań prezydenta Dudy, który nie zaprzysiągł sędziów Trybunału wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, bo ma wątpliwości konstytucyjne, ale równocześnie nie kieruje sprawy do TK. Trybunał ma się zająć tym wnioskiem 3 grudnia.

W minionym tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę) znowelizował ustawę o TK, która przewiduje ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału i wprowadza zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Przyjęto także, że w trzy miesiące od wejścia zmian w życie, wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - nie jako sędziów, ale jako prezesa i wiceprezesa TK. Ta zmiana wejdzie w życie 5 grudnia. Tę nowelę zaskarżyły do TK m.in. Platforma Obywatelska i Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał rozpozna wnioski 9 grudnia. Ponadto Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przygotować swoją skargę do TK na tę nowelę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • glewes 2015-12-03 09:24:10
  A Żydki cierpią, oj cierpią teraz tow. Neumann
 • Aspagio 2015-12-03 01:32:06
  Do Niniol: Wbrew pozorom to nie jest śmieszne. Sejm wszedł w kompetencje władzy sądowniczej, wbrew rozdziałowi władzy, który obowiązuje w RP.
 • Niniol 2015-12-02 22:46:28
  Padłem ze śmiechu - nielegalne posiedzenie Sejmu...
 • żałosne 2015-12-02 21:56:18
  Skoro posiedzenie było nielegalnie ,co więc Neumann błazen tam robił?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA