REKLAMA

PO występuje do Trybunału Konstytucyjnego ws. najnowszej nowelizacji ustawy o TK

  • Autor: PAP/AS
  • 29 grudnia 2015 12:43
PO występuje do Trybunału Konstytucyjnego ws. najnowszej nowelizacji ustawy o TK Borys Budka (fot. Facebook)

PO we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego wnosi o uznanie za niezgodną z konstytucją całej nowelizacji ustawy o TK, która w poniedziałek 28 grudnia została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i tego samego dnia weszła w życie - poinformowali politycy PO.

Wniosek ws. nowelizacji ustawy o TK jeszcze we wtorek 29 grudnia ma trafić do Trybunału. "Wnosimy o to, by uznać, że cała nowa nowelizacja jest niezgodna z konstytucją" - powiedział poseł PO, b. minister sprawiedliwości Borys Budka na briefingu prasowym.

Budka uzasadniał zwrócenie się do TK w sprawie nowelizacji m.in. tym, że "tryb pracy ustawodawczej przewidziany konstytucją i Regulaminem Sejmu został wielokrotnie przez PiS naruszony". W jego ocenie "samo to pozwala na wyrzucenie tej ustawy na śmietnik historii".

Według Budki nowelizacja jest niezgodna choćby z art. 2 konstytucji, który mówi, że "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej". W jego ocenie, na podstawie tego artykułu, Trybunał może orzec niekonstytucyjność nowelizacji ustawy, którą uchwalono w ubiegłym tygodniu, a 28 grudnia podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszła w życie.

B. minister sprawiedliwości podkreślił, że Trybunał może nie zastosować przepisów nowelizacji. Jak mówił, Trybunał podlega przede wszystkim konstytucji, a ustawa organizuje jedynie jego pracę i nie może przekreślać funkcji, którą Trybunał ma sprawować - kontroli konstytucyjności ustaw.

"Tam, gdzie ustawa jest ewidentnie sprzeczna z konstytucją, tam sędziowie Trybunału, jako jedyni sędziowie w Polsce, nie tylko mają prawo, ale obowiązek jej niezastosowania" - powiedział Budka. Jak dodał, "inaczej doszlibyśmy do absurdu, że większość parlamentarna mogłaby przyjąć ustawę, w której zapisano by, że najbliższe posiedzenie TK odbędzie się za 10 lat". "Czy taka ustawa wiązałaby Trybunał Konstytucyjny?" - pytał.

Dodał, że "nie można metodą faktów dokonanych niszczyć dorobku 26 lat niepodległej, demokratycznej Polski". "Tylko dlatego, że 'widzimisię' jednego człowieka, jego awersja do demokratycznych mechanizmów jest tak duża, że nie toleruje żadnego głosu sprzeciwu" - powiedział Budka.

Wyraził też przekonanie, że 12 stycznia TK na wniosek PO rozpozna sprawę "nielegalnego" - jego zdaniem - "powołania przez PiS pięciu osób, które nazywa teraz sędziami TK". "Liczymy na to, że naszymi działaniami pokażemy rodakom, jakie wartości są dla nas najważniejsze i do czego ten zły, chory plan Jarosława Kaczyńskiego może Polskę doprowadzić" - powiedział Budka.

W jego opinii, cel Prawa i Sprawiedliwości to "sparaliżowanie Trybunału Konstytucyjnego, by nikt nie stanął na przeszkodzie realizacji kolejnych niekonstytucyjnych ustaw".

Również zdaniem szefa klubu PO Sławomira Neumanna "cały czas mamy do czynienia z zamachem na TK, na trójpodział władzy, na podstawy demokracji". "Liczyliśmy, że w czasie świąt przyjdzie refleksja prezydenta i będzie mniej skłonny do podpisywania wszystkiego, co podsunie mu prezes Jarosław Kaczyński" - powiedział Neumann na wtorkowym briefingu prasowym.

Według niego, PiS wywiera nacisk na Trybunał i próbuje go zastraszyć. Apelował do PiS i prezydenta Andrzeja Dudy o poważne traktowanie konstytucji i przestrzeganie prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • paweł matuszewski 2015-12-29 13:41:10
    Dodał, że "nie można metodą faktów dokonanych niszczyć dorobku 26 lat niepodległej, demokratycznej Polski". "Tylko dlatego, że 'widzimisię' jednego człowieka, jego awersja do demokratycznych mechanizmów jest tak duża, że nie toleruje żadnego głosu sprzeciwu" - powiedział Budka. Zapomniał dodać, że to On z kolesiami z PO majstrował pierwszy przy ustawie o TK!!! wybierając na zapas sędziów którym nie skończyła się kadencja????"Liczymy na to, że naszymi działaniami pokażemy rodakom, jakie wartości są dla nas najważniejsze. No tak Koryto, strefy wpływów itp kumoterstwo. Rodacy dobrze wiedzą co dla PO znaczy POlska dlatego wygonili waszą koalicję od władzy z czym nie możecie się POgodzić!! Nie dajecie nowej demokratycznie wybranej władzy nawet 100 dni na POczątek!
  • okol 2015-12-29 13:39:30
    Przypomina mi tego z cyrografem (Rumpelnicki) ze Shreka. Idealne podobieństwoREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA