REKLAMA

PO: Ziobro blokuje etaty sędziów. Opóźniono 500 konkursów

  • Autor: GP
  • 04 listopada 2016 11:49
PO: Ziobro blokuje etaty sędziów. Opóźniono 500 konkursów PO atakuje Ziobrę za wstrzymywanie konkursów na stanowiska sędziowskie. Niepokój w tym temacie wyraziła też Krajowa Rada Sądownictwa. (fot.:youtube.com)

• Platforma pyta Zbigniewa Ziobrę o sytuację w sądownictwie. Partię opozycyjną zastanawia nierozstrzygnięte 500 konkursów na sędziów RP.
• - Minister Zbigniew Ziobro wymaga od sądów sprawnego i szybkiego działania, a z drugiej strony podejmuje decyzje, które to utrudniają - mówił w piątek (4 listopada) poseł Wojciech Wilk.
• Już w październiku Krajowa Rada Sądownictwa pytała resort sprawiedliwości o powody opóźnień w procedurach powoływania sędziów.

Politycy PO zaatakowali w piątek (4 listopada) ministra sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro nie ogłasza konkursów na stanowiska sędziowskie czym blokuje etaty w polskim sądownictwie - mówił poseł Platformy Robert Kropiwnicki. - To wszystko wydłuża prowadzenie spraw w sądach.

Polityk argumentował, że działania Ziobry uderzają w ten sposób w wizerunek wymiaru sprawiedliwości. Polityk przytoczył też imponującą liczbę. - Wzywamy ministra Zbigniewa Ziobro do poinformowania dlaczego opóźnia ogłoszenie 500 konkursów na stanowiska sędziowskie.

Wtórujący mu w Sejmie inny poseł Wojciech Wilk (PO) podnosił słowa samego Ziobry. Wiedzą powszechną jest, że w Polsce długo trwają procesy sądowe.

- Minister Zbigniew Ziobro wymaga od sądów sprawnego i szybkiego działania, a z drugiej strony podejmuje decyzje, które to utrudniają - zaznaczał Wilk. - Jeśli mamy 500 wolnych etatów, a średnio sędzia rozpatruje 50 spraw w polskim wymiarze sprawiedliwości to znaczy, że można rozpatrzyć 25 000 dodatkowych spraw.

Politycy PO chcą więc działań ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

Sprawą owych 500 etatów sędziowskich zainteresowała się w październiku Krajowa Rada Sądownictwa. Uznała wręcz, że działania resortu sprawiedliwości są sprzeczne z obowiązującym prawem. W ustawie z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych zapisano bowiem nieprzekraczane terminy dotyczące powoływania sędziów.

Resort sprawiedliwości nie ustosunkował się tej kwestii.

W Polsce status sędziego reguluje Konstytucja RP i ustawy (zwłaszcza ustawa o Sądzie Najwyższym, ustawy o ustroju sądów i ustawy o Trybunałach). Sędzią może być Polak mający 29 lat, którego prawa publiczne nie są ograniczone prawomocnym wyrokiem, "jest nieskazitelnego charakteru", ukończył wyższe studia prawnicze w RP, złożył egzamin sędziowski lub prokuratorski, i ponadto ukończył aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Osoby na stanowiska sędziów opiniuje wspomniana już wyżej Krajowa Rada Sądownictwa, a na jej wniosek sędziów mianuje Prezydent RP. Andrzej Duda, w przeciwieństwie do poprzednika, stosuje wykładnię przepisów Lecha Kaczyńskiego. Obaj rezerwowali sobie prawo decydowania o tym, kogo powołają z zaproponowanych kandydatów na sędziów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA