REKLAMA

Pociągną do odpowiedzialności PiS? Polityk PO zapowiada rozliczenia

  • Autor: GP
  • 05 grudnia 2016 12:08
Pociągną do odpowiedzialności PiS? Polityk PO zapowiada rozliczenia Poseł PO Sławomir Neumann zapowiada, że decyzje PiS łamiące prawo będą przedmiotem postępowań. Warunkiem jest powrót PO do władzy. (fot.:PO/youtube.com)

• - Będziemy osądzać tych, którzy rządzą i łamią prawo - mówił Sławomir Neumann z PO. Polityk zapowiadał, że nie będzie to zemsta.
• Wobec sytuacji w Polsce, którą PO bardzo źle postrzega, polityk zapowiedział gotowość powrotu do standardów państwa prawa.
• Zapytany o politykę informacyjną mediów publicznych Neumann porównał ich obecny stan do tego z okresu stanu wojennego - Uprawiają propagandę - skwitował TVP opozycyjny polityk.

Sławomir Neumann z PO wyraził się kategorycznie o decyzjach, które zapadły w ostatnich miesiącach w Polsce. Polityk był gościem Radia ZET w poniedziałek (5 grudnia).

- Nie będziemy robić rokoszu - powiedział Neumann nawiązując do staropolskich zwyczajów buntów szlachty w okresie I Rzeczpospolitej. - Nie będziemy ścinać głów. Mówimy wprost - będziemy tych wszystkich ludzi, który rządzą i łamią prawo, osądzać trzy lata po wyborach. Oczywiście kiedy wygramy i odsuniemy PiS od władzy. Będziemy ich osądzać zgodnie z regułami państwa prawa.

Platforma Obywatelska jest bardzo kategorycznie nastawiona do obecnej linii politycznej realizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Politycy tej partii widzą notoryczne łamanie prawa w działaniach prezydenta i premier wobec Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent w ocenie PO złamał konstytucję uchylając się od zaprzysiężenia sędziów wybranych przez poprzedni parlament do TK, premier natomiast nie drukując wyroku TK, który zapadł w marcu br.

Czytaj: Tomasz Siemoniak ocenił prawo o zgromadzeniach PiS

Za złamanie Konstytucji RP w Polsce, sama ustawa zasadnicza, przewiduje odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu. To ciało powołane do osądu najwyższych urzędników państwowych.

By postawić prezydenta przed Trybunałem Stanu potrzeba większości 2/3 głosów Zgromadzenia Narodowego (Sejmu i Senatu, art. 154 Konstytucji RP).

Polityka informacyjna mediów publicznych

Neumann skrytykował też to, co się dzieje w mediach publicznych, które po zmianach kierownictwa w 2015 roku zmieniły retorykę i politykę informacyjną. Opozycja jest zbulwersowana sposobem, w jaki zwłaszcza "Wiadomości" TVP pokazują rzeczywistość społeczno-polityczną kraju.

- Mamy dziś podobną sytuację do czasów (Jaruzelskiego). Uprawiają mniej więcej taką samą propagandę - powiedział polityk PO. - Jeżeli popatrzymy na „Wiadomości” TVP, to brakuje mi tylko mundurów.

Ostatnim tematem w życiu publicznym, w którym pojawił się wiodący dziennik TVP był komentarz Piotra Glińskiego o tym jak potraktowano organizacje pozarządowe w materiale tego dziennika. Więcej o tym temacie przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA