REKLAMA

Podatek od torebek foliowych będzie finansował pomysły państwa PiS - uważa opozycja

  • Autor: PAP/MN
  • 11 września 2017 14:25
Podatek od torebek foliowych będzie finansował pomysły państwa PiS - uważa opozycja Poseł Dariusz Piontkowski zapewnia, że opłata za torebki foliowe wynika z dyrektywy UE. (fot. dariuszpiontkowski.pl)

Rząd PiS nakłada na Polaków kolejny podatek; chce aby od nowego roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie były oferowane za darmo, ale maksymalnie kosztowały złotówkę - mówili w poniedziałek (11 września) posłowie PO.

• Zdaniem Doroty Niedzieli (PO), środki z tej opłaty zostaną przeznaczone "na finansowanie pomysłów państwa PiS".

• PiS tłumaczy, że projekt noweli wynika z dyrektywy unijnej. Można wprowadzić opłatę za torby albo całkowicie z nich zrezygnować. 

• Zapisy noweli nie precyzują na jaki cel zostaną przeznaczone środki z nowej opłaty.

"Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, będziemy rozpatrywać projekt nowelizacji ustawy o zarządzaniu odpadami, który ma zapisane obciążenie w wysokości do 1 zł za torebkę foliową, obciążające każdego Polaka robiącego zakupy, chociażby w sklepie spożywczym" - powiedział poseł PO Tomasz Cimoszewicz w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie. Jak mówił, jest to "kolejny podatek nakładany przez polski rząd" od 1 stycznia 2018 roku, który - jego zdaniem - przewiduje odciążenie dla podatników rzędu 1,5 mld złotych.

W jego opinii, środki z nowej opłaty nie będą przeznaczone na budowanie świadomości społecznej ws. recyklingu, czy segregacji odpadów w samorządach.

Czytaj też: Szef MSZ zdradza jak będzie przebiegać ubieganie się o reparacje

Zdaniem Doroty Niedzieli (PO), środki z tej opłaty zostaną przeznaczone "na finansowanie pomysłów państwa PiS". "Czy budżet państwa jest w tak złym stanie, że musimy opodatkować wszystkich konsumentów podatkiem od zakupów?" - pytała posłanka.

Poseł Dariusz Piontkowski (PiS) z komisji ochrony środowiska powiedział w poniedziałek (11 września), że projekt noweli "wynika z dyrektywy UE, która nakłada na kraje członkowskie wysiłki, aby zminimalizować, czy zlikwidować używanie jednorazowych toreb foliowych". "Można to zrobić między innymi za pomocą opłat za takie torby, albo wprowadzić całkowity zakaz. Polski rząd zdecydował się odwołać do elementów ekonomicznych" - oświadczył Piontkowski. Jego zdaniem, wprowadzenie opłaty "długofalowo doprowadzi do zmniejszenia liczby toreb foliowych w obiegu".

Podkreślił, że zapisy noweli nie precyzują na jaki cel zostaną przeznaczone środki z nowej opłaty. "Intencja ustawodawcy była taka, by przynajmniej cześć środków była przeznaczona na ochronę środowiska" - dodał.

Czytaj też: Komentarz po miesięcznicy smoleńskiej. Dla PO Polska Kaczyńskiego to kraj poza UE

Rządowy projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw zakłada, że od nowego roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą już oferowane za darmo, ale maksymalnie mogą kosztować złotówkę. Nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie takich toreb.

Opłata obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów - obecnie najczęściej wydawane w jednostkach handlowych przy kasie. Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego tzw. zrywki (o grubości poniżej 15 mikrometrów) pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.), gdy zapobiega to jej marnowaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • qwert 2017-09-11 15:22:46
    A dlaczego 1 złoty a nie jeden grosz? Proponuję aby klienci chodzili do sklepów z wiadrami ocynkowanymi (przypadkiem nie plastikowymi) i do nich pakowali zakupy. Nastepny etap to podatek od golenia sie maszynkami jednorazowymi - też są z plastiku! A dla brodatych: podatek od brody! Jak za cara Piotra Wielkiego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA