REKLAMA

Podhalańczycy jadą szkolić ukraińskich żołnierzy

  • Autor: PAP/JS
  • 14 lipca 2016 13:52
Podhalańczycy jadą szkolić ukraińskich żołnierzy 27 żołnierzy różnych specjalności z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wyjedzie na Ukrainę (fot. twitter/Kancelaria Premiera)

27 żołnierzy różnych specjalności z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wyjedzie na Ukrainę, by uczestniczyć w szkoleniu ukraińskich pododdziałów i instruktorów wojskowych – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Szkolenie prowadzone przez polskich żołnierzy rozpocznie się 23 lipca i potrwa dwa miesiące. Odbędzie się ono w ramach Wspólnej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina (Joint Multinational Training Group - Ukraine, JMTG-U) w obiektach Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa (International Peacekeeping and Security Centre, IPSC) w Jaworowie na Ukrainie. Szkolenie koordynują żołnierze wojsk lądowych USA w Europie.

Czytaj też: Macierewicz zainaugurował działalność Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej

Polską Grupę Zadaniową tworzą głównie podoficerowie - instruktorzy różnych specjalności wojskowych. Szkolenie będzie obejmować m.in. zajęcia strzeleckie, obsługę moździerzy, armat przeciwlotniczych i granatników. Kurs zakończy się zgrywaniem na szczeblu kompani i batalionu. Sześciu żołnierzy grupy Podhalańczyków od czerwca przebywa na Ukrainie, wzięli tam oni udział w ćwiczeniu pod kryptonimem Rapid Trident-16.

Polscy wojskowi włączyli się w różne międzynarodowe przedsięwzięcia szkoleniowe dla ukraińskiej armii, rozpoczęte także jeszcze przed konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Pomoc w transformacji ukraińskich sił zbrojnych, w tym ich systemu szkolenia, to jedno z postanowień szczytu NATO w Newport.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ella 2016-07-15 08:31:48
    Bardzo słusznie, niech wiedzą jak profesjonalnie zrobić powtórkę z historiiREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA