REKLAMA

Podkomisja ds. dekomunizacji zamknie komunistycznym funkcjonariuszom drzwi do pracy w MSZ?

  • Autor: GP
  • 13 lipca 2017 09:11
Podkomisja ds. dekomunizacji zamknie komunistycznym funkcjonariuszom drzwi do pracy w MSZ? Witold Waszczykowski, obecnie kierujący pracami MSZ Rzeczpospolitej. (fot.:MSZ/twitter.com)

W Sejmie o godzinie 10. zbierze się podkomisja, która będzie obradować nad propozycją zmian kadrowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ).

• Projekt będzie rozpatrywany jako propozycja rządowa, trafił pierwotnie do Sejmu w kwietniu.

• Opozycja jest sceptycznie nastawiona do propozycji.

 

Po burzliwej środzie (12 lipca) w Sejmie, w której przeszły przez izbę poważne zmiany w KRS, do prac wracają posłowie w komisjach. Widać, że Sejm nie zwalnia, bo już w dzień po zakończeniu prac posiedzenia odbędzie się kolejne, komisyjne posiedzenie specjalne.

Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o służbie zagranicznej zbada projekt opatrzony numerem 1385, ten sam który widnieje w jej nazwie. Był on procedowany jakiś czas temu na obradach rządu i zebrał bardzo krytyczne uwagi ze strony opozycji.

Jak przekonują politycy Po i Nowoczesnej uderzy on w profesjonalizm służby dyplomatycznej kraju, czym może pogorszyć działanie i skuteczność zagranicznych służ Rzeczpospolitej.

Projekt trafił do prac w Sejmie w kwietniu. Wówczas skierowano go do prac w komisji.

Co jest w zapisach?

Procedowany projekt przewiduje m.in. wygaśnięcie - po 6 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy - stosunków pracy nawiązanych z członkami służby zagranicznej, chyba, że przed upływem tego terminu zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Stosunek pracy wygaśnie także, jeżeli członek służby zagranicznej nie przyjmie nowych warunków pracy lub płacy. Ponadto projekt zakłada, że funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pełnić służby zagranicznej - ma to dotyczyć osób, które do 31 lipca 1990 r. pracowały lub pełniły służbę, albo były współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu tzw. ustawy lustracyjnej. Stosunki pracy z tymi osobami wygasną w ciągu 30 dni.

Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak prezentując projekt w Sejmie w kwietniu mówił, że dotychczas w polskiej dyplomacji funkcjonowali ludzie związani z systemem komunistycznym, a nawet zdarzały się osoby, które były tajnymi współpracownikami służb bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA