REKLAMA

Podkomisja Komisji Weneckiej omówiła projekt opinii o TK. Bez delegacji z Polski

  • Autor: PAP/JS
  • 13 października 2016 21:06
Podkomisja Komisji Weneckiej omówiła projekt opinii o TK. Bez delegacji z Polski Sekretarz Komisji Weneckiej Thomas Markert. (fot. youtube.com)

• Bez udziału delegacji polskiego rządu podkomisja konstytucyjna Komisji Weneckiej rozpoczęła  prace przed przyjęciem opinii ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
• Opinia zostanie przyjęta w piątek (14 września) na sesji plenarnej tego organu doradczego Rady Europy.

Polska delegacja nie przyjechała do Wenecji, ponieważ - jak wyjaśniło w środę MSZ - uznano, że udział w obradach "legitymizowałby działania Komisji, które - z przykrością należy stwierdzić - mają stronniczy charakter".

Komisja Wenecka otrzymała natomiast uwagi strony polskiej do projektu opinii sporządzonego po wrześniowej wizycie jej delegacji w Warszawie i przeprowadzonych tam rozmowach.

Oficjalnego komentarza KW do nieobecności przedstawicieli polskiego rządu oczekuje się w piątek. Rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos podkreślił w krótkim oświadczeniu przekazanym dziennikarzom, że "taki bojkot" jest "niecodzienny" w przypadku wydania tak ważnego stanowiska.

Opinia zostanie przyjęta na porannej sesji w piątek, a następnie będzie opublikowana na stronie internetowej Komisji. Nie ma charakteru wiążącego, jest natomiast zbiorem ocen, zaleceń i wskazówek.

Będzie to już drugie stanowisko tego organu na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Czytaj też: Komisja Wenecka opublikowała tekst opinii na temat polskiej ustawy o policji

Podczas gdy w marcu KW zajmowała się przepisami dotyczącymi TK na wniosek szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, obecnie drugą już ustawę o TK bada na prośbę sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda. W tym przypadku chodzi o nową ustawę o TK z lipca tego roku.

Procedura prac w Komisji Weneckiej przewiduje, że przyjęcie opinii poprzedzają rozmowy sprawozdawców - autorów jej projektu - z przedstawicielami strony rządowej kraju, którego sprawa trafia na to forum. W trakcie dyskusji wyjaśniane są szczegóły sprawy i wątpliwości. Niekiedy w wyniku takich rozmów projekt opinii uzupełniany jest o poprawki. Tak było w czerwcu, gdy KW zajmowała się polską ustawą o policji.

Przyjęta w marcu opinia na temat nowelizacji poprzedniej ustawy o TK była bardzo krytyczna. KW zaapelowała wtedy o publikację orzeczenia TK z 9 marca w sprawie grudniowej noweli o Trybunale autorstwa PiS, co - według niej - byłoby punktem wyjścia z kryzysu. Ponadto ostrzegła, że osłabienie TK stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce.

Jeszcze w czasie wizyty w Warszawie przedstawiciele KW mówili, że w nowej opinii znajdzie się stanowisko wobec kwestii niepublikowania orzeczeń TK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Sk 2016-10-14 05:04:54
    Jeżeli fundamentem UE jest neokomuna- Altiero Spinellego,...- to czy trzeba dziwić się że wszystkie struktury służą utrzymaniu postkomuny w Polsce?. Czy od lat nie mamy do czynienia z Wojną z kościołem Rzymsko- katolickim, realizowaną przez różne struktury masonerii światowej?, a czym jest ta komisja, z jakich ludzi się składa, bo chyba nie ludzi prawych,...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA