REKLAMA

Podpisanie umów na dostawę systemu patriot z udziałem prezydenta Dudy

 • Autor: PAP/KDS
 • 27 marca 2018 14:45
Podpisanie umów na dostawę systemu patriot z udziałem prezydenta Dudy Polska dołączy do kilkunastu użytkowników systemu, wśród których - poza Stanami Zjednoczonymi - są Niemcy, Holandia, Izrael, Japonia i Korea Południowa. (fot.prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda osobiście weźmie udział w podpisaniu umowy na dostawę przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu systemu Wisła.

W środę w Warszawie, po blisko trzech latach negocjacji, zostanie podpisany kontrakt między Polską a USA o zakupie amerykańskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. System Patriot stanie się podstawą programu obrony powietrznej Wisła.

Polska dołączy do kilkunastu użytkowników systemu, wśród których - poza Stanami Zjednoczonymi - są Niemcy, Holandia, Izrael, Japonia i Korea Południowa.

W ubiegłym tygodniu MON podpisało umowy offsetowe wartości blisko 950 mln zł z produkującą zestawy Patriot korporacją Raytheon i producentem głównego pocisku tego systemu - koncernem Lockheed Martin w związku z pierwszym z dwóch zakładanych etapów dostaw. Umowy mają obowiązywać przez 10 lat. 

Dziś (27.03) rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński poinformował, że w uroczystości podpisania dokumentów osobiście weźmie udział Andrzej Duda. Zaplanowano wystąpienie głowy państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Eugeniusz 2018-03-30 09:17:27
  Kolejny przerost "formy" nad "treścią"? To raczej pewne, bowiem zainteresowani wiedzą, że taki dobrej jakości i liczebności sprzęt tego typu kosztuje prawie 10 razy więcej. Śmieszy też mowa polityków rządzącej o jakości lub "innowacyjności" ww. sprzętu, bowiem wiemy, że to sprzęt od cirka 30 lat używany, a jak dodać bufor projektowania, tajności etc., wychodzi, że kupiliśmy sprzęt wiekiem zbliżony do... Pana Premiera. Zatem, możemy mówić, co najwyżej, o jakimś tam sprzęcie szkoleniowym dla wojska, a i tak dalej będziemy 3-4 kroki za czołówką światową. Ale, to akurat pozytywne jest, albowiem nie lokuje Naszego Kraju w pierwszej linii światowych konfliktów. Na tym "polu", w obszarze politycznym zostanie tylko Prezes Kaczyński, a i to w wymiarze wybitnie indywidualnym. Czyż zatem nie cofamy się do początku powstawania "patriotów" kiedy buntownicy śpiewali: sztandary, fanfary, pic i... nic... Wódz a za Wodzem wierni (czterej pancerni też)?
 • :-) 2018-03-27 21:04:35
  Z sekretarzem stanu ni chciał rozmawiać ale na imprezę związaną z kontraktem i pamiątkowe długopisy musiał się załapać. Rzeczywiście jest Adrianem.
 • M53 2018-03-27 16:15:10
  Przed jaką ilością rakiet i samolotów oraz czyich ten system nas obroni???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA