REKLAMA

Pogrzeb Peresa: Dwaj prezydenci w jednym samolocie

  • Autor: GP/PAP
  • 30 września 2016 11:30
Pogrzeb Peresa: Dwaj prezydenci w jednym samolocie Aleksander Kwaśniewski był w polskiej delegacji na pogrzeb Szimona Peresa. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

• Andrzej Duda, w towarzystwie byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i naczelnego rabina RP pożegnał Szimona Peresa.
• Jerozolimę w piątek (30 września) odwiedzili z okazji pogrzebu izraelskiego polityka najważniejsi politycy świata.

Andrzej Duda kolejnym gestem wobec poprzedników buduje obraz prezydenta próbującego zakopać podział między przeszłymi prezydentami RP, a jego obozem politycznym.

W piątek (30 września) Andrzej Duda udał się na pogrzeb Szimona Peresa i zaprosił na pokład byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. W samolocie znalazło się też miejsce dla naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

W Jerozolimie pojawiła się imponująca liczba gości: Barack Obama, Bill Clinton, politycy z Francji, prezydent V Republiki Francois Hollande, prezydent Niemiec Joachim Gauck, palestyński przywódca Mahmud Abbas. Jest też delegacja z Polski. Gości specjalnych jest około 6 tysięcy.

Szimon Peres był kluczową postacią bliskowschodniego procesu pokojowego między Izraelem a Palestyną, źródło: wikipedia.org/CC BY-SA 2.0

Trumna z honorową asystą wojskową była transportowana na cmentarz narodowy na Wzgórzu Herzla, gdzie spoczywają izraelscy przywódcy i inni zasłużeni.

Jeden z kluczowych polityków XX wieku

Urodzony w II RP Szimon Peres, jeden z najwybitniejszych polityków izraelskich, zmarł w wieku 93 lat w nocy z wtorku na środę w Tel Awiwie, dwa tygodnie po doznaniu udaru mózgu.

W latach 2007-2014 był prezydentem Izraela, dwukrotnie pełnił stanowisko premiera, przez wiele lat był ministrem i posłem. Był też jednym z twórców historycznego porozumienia z Oslo z 1993 roku między państwem żydowskim a Organizacją Wyzwolenia Palestyny (OWP), które stworzyło podwaliny pod Autonomię Palestyńską.

Za swoje wysiłki na rzecz procesu pokojowego został rok później uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA