REKLAMA

Polacy w UK: tylko Kukiz i Petru nie mają nas w nosie

 • Autor: TM
 • 15 października 2015 11:02
Polacy w UK: tylko Kukiz i Petru nie mają nas w nosie Pozostałym ugrupowaniom najwyraźniej nie zależy na naszych głosach – pisze “Polish Express”. Fot. Flickr

Jedynie dwaj kandydaci w wyborach parlamentarnych 2015 odpowiedzieli na zadane przez “Polish Express” pytanie, co chcą zrobić dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Pozostali mają w nosie swych wyborców z UK - donosi serwis.

Liderom list sejmowych w warszawskim okręgu nr 19, w którym będą zliczane głosy Polaków mieszkających za granicami kraju, ”Polish Express” zadał tylko jedno pytanie: Jaki problem brytyjskiej i irlandzkiej Polonii jest według Pani/Pana najważniejszy i w jaki sposób pomoże go Pan/Pani rozwiązać?

Odpowiedział tylko komitet Paweł Kukiz i Nowoczesna.

Kukiz: zmiana ordynacji podatkowej i Konstytucji

Największym problemem brytyjskiej Polonii, jest niemożność powrotu do Polski ze względu na brak perspektyw, co wiąże się z rozbiciem rodzin oraz utworzeniem nowej grupy społecznej o nazwie “Eurosieroty”. Rozwiązaniem tego problemu jest likwidacja patologii w kraju - przede wszystkim poprzez zmianę ordynacji podatkowej oraz Konstytucji, z partyjnej na proobywatelską - napisał komitet Kukiza.

Nowoczesna: trzy problemy

Według Ryszarda Petru ”są trzy problemy szczególnie ważne” dla Polaków żyjących na Wyspach.

Po pierwsze, próby ograniczenia praw socjalnych Polaków pracujących w Wlk. Brytanii, takich jak zasiłki na dzieci. Uważamy to niesprawiedliwe, bo wszyscy powinni mieć równe prawa, a także nieuczciwe, bo polscy pracownicy bardzo przyczyniają się do tworzenia brytyjskiego bogactwa narodowego. Będziemy w tej sprawie opowiadać się za działaniami środkami dyplomatycznymi, zarówno przez rozmowy bezpośrednio z rządem brytyjskim, jak mi w ramach Unii Europejskiej, która na takie próby patrzy bardzo niechętnie - twierdzi Nowoczesna.

Po drugie, to ”zapewnienie pełni praw kulturalnych Polakom w Wielkiej Brytanii. Tutaj mniej chodzi o spór z rządem brytyjskim, a bardziej o potrzebę wspierania Polaków w takich kwestiach, jak na przykład nauczanie języka polskiego w szkołach czy o rozwijanie polskiej obecności kulturalnej w Wielkiej Brytanii. Państwo polskie powinno dołożyć starań, aby pomóc Polakom na wyspach utrzymywać kulturalne więzi z krajem, i my będziemy takie inicjatywy wspierać”.

Natomiast po trzecie, ”kwestie decyzji o powrocie lub pozostaniu w Wielkiej Brytanii. Ważne jest, aby każdy mógł podjąć decyzję swobodną, czyli decydować na zasadzie “bo chcę”, a nie na zasadzie “bo muszę”. Są dwie główne przewagi Wielkiej Brytanii nad Polską – lepsze zarobki i perspektywy zawodowe oraz lepiej zorganizowane i bardziej przyjazne państwo, co obejmuje także cały system usług publicznych. Jest też trzecia przewaga, może mniej zasadnicza, ale dla wielu ludzi ważna – otwartość społeczeństwa i swoboda wyboru stylu życia”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Mieszko 2016-02-23 11:33:12
  Polonia w UK wcześniej głosowała na Tuska teraz mają nowego góru Petru.
 • aaa 2015-10-15 11:43:37
  chyba nie broni socjalu w UK tylko rownosci dostepu do niego? troche zrozumienia moze.
 • krzysiek 2015-10-15 11:29:10
  ciekawe ze Petru chce bronic socjalu w UK a zniesc socjal w Polsce. Ja mieszkam w UK i uwazam ze Petru ma wszystkich w nosie oprocz jego mocodawcow czyli bankow. Glosuje na PIS.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA