REKLAMA

Polacy w Wielkiej Brytanii największą grupą wyborców za granicą

  • Autor: PAP/ jak/ ala/ je/
  • 23 października 2015 18:40
Polacy w Wielkiej Brytanii największą grupą wyborców za granicą (fot. pixabay.com/ CC0 Public Domain)

Ponad 62 tys. wyborców zarejestrowało się, aby oddać głos w niedzielnych wyborach parlamentarnych - poinformowały PAP służby konsularne RP w Londynie. To największa liczba w historii wyborów do Sejmu i Senatu, ale niższa od liczby obywateli uczestniczących w majowych wyborach prezydenckich.

Jest to też największa grupa wyborców poza granicami Polski. Biorąc pod uwagę liczbę zarejestrowanych, z ostrożnych szacunków wynika, że głos zamierza oddać zaledwie co ósmy dorosły Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii.

To najwyższa liczba osób głosujących w polskich wyborach parlamentarnych na terenie Wielkiej Brytanii w historii. Dotychczasowy rekord odnotowano w wyborach w 2007 roku, kiedy zarejestrowanych do oddania głosu było 48 258 wyborców. W 2011 roku było to 29 514 osób, a w 2005 roku mniej niż trzy tysiące.

"Spodziewamy się, że wybory będą cieszyć się bardzo dużym zainteresowaniem, a co za tym idzie wysoką frekwencją - powiedziała w rozmowie z PAP Ilona Węgłowska-Hajnus, konsul generalna RP w Londynie. Jak podkreśliła, aby zapewnić sprawny przebieg głosowania zwiększono liczbę komisji wyborczych, a ich skład został zwiększony z pięciu do siedmiu lub dziewięciu osób w okręgach, gdzie liczba zarejestrowanych wyborców jest największa.

Jak dodała Węgłowska-Hajnus, największą popularnością wyborców cieszy się pięć Obwodowych Komisji Wyborczych zlokalizowanych w siedzibie Ambasady RP oraz w starej i nowej siedzibie Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie.

Historycznie większym zainteresowaniem cieszą się wybory prezydenckie. W maju tego roku w pierwszej turze prawo oddania głosu miały niecałe 74 tys., a w drugiej turze - 92 tys. wyborców. Pięć lat wcześniej w przyspieszonych wyborach po katastrofie smoleńskiej prezydenta mogło wybrać odpowiednio ponad 46 tys. i 64 tys. zarejestrowanych wyborców.

Według oficjalnych statystyk w Wielkiej Brytanii mieszka 853 tys. Polaków i stanowią oni największą grupę narodową wśród osób bez brytyjskiego paszportu. W 1951 roku na terenie Anglii, Walii i Szkocji schronienie znalazło 152 tys. Polaków, którzy wyjechali w trakcie lub po zakończeniu II wojny światowej. W 2001 roku, przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, było ich 58 tys.

Polonia będzie głosować na kandydatów do Sejmu RP zarejestrowanych w okręgu wyborczym nr 19 w Warszawie oraz na kandydatów do Senatu RP zarejestrowanych w okręgu wyborczym nr 44 w Warszawie.

Z Londynu Jakub Krupa

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA