REKLAMA

Policjanci śledzili opozycyjnych posłów? Komenda: Działania nie miały na celu inwigilacji

 • Autor: PAP/GP
 • 27 lipca 2017 12:05
Policjanci śledzili opozycyjnych posłów? Komenda: Działania nie miały na celu inwigilacji Politycy Nowoczesnej: Ryszard Petru, Katarzyna Lubnauer i Kamila Gasiuk-Pihowicz w czasie manifestacji w obronie sądów. (fot.:Nowoczesna/twitter.com)

- Działania policji nie mają na celu inwigilacji ani posłów opozycji ani organizatorów manifestacji, jakie w ostatnich dniach miały miejsce przed parlamentem RP - poinformowała w czwartek (27 lipca) Komenda Stołeczna Policji (KSP), odnosząc się do publikacji "Gazety Wyborczej".

• Sprostowanie Komendy sugeruje, że nie doszło do inwigilacji a działanie było powodowane dbaniem o bezpieczeństwo.

• Takiego relacjonowania sprawy nie akceptuje poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

• Zapowiedział zapytania do premier, MSWiA z żądaniami wyjaśnień.

 

Według dziennika, policjanci śledzili lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru i działaczy stowarzyszenia Obywatele RP w trakcie manifestacji przed Senatem 21 lipca. Senatorowie debatowali wówczas nad ustawą o Sądzie Najwyższym.

Odnosząc się do tych doniesień, stołeczna policja podkreśla w oświadczeniu, że nie chodziło o inwigilację, ale zapewnienie bezpieczeństwa.

- Realizowane przez policjantów czynności ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa tych osób. Podobnie jak wszystkich manifestujących, okolicznych przechodniów i mieszkańców Warszawy. Bez względu na sympatie polityczne lub przynależność partyjną - poinformowała KSP.

Nowoczesna pyta w internecie, źródło: twitter.com

Stanowisko Nowoczesnej

Do tych doniesień odniósł się na czwartkowej konferencji w Sejmie poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. W jego ocenie, działania policji, które miały być prowadzone m.in. wobec lidera Nowoczesnej to przekroczenie kolejnej granicy przez PiS.

- To, z czym mamy dzisiaj do czynienia to jest państwo policyjne (...). To jest coś absolutnie niedopuszczalnego w demokratycznym państwie prawa, żeby obywatele byli inwigilowani w taki sposób - mówił Szłapka.

Poseł Nowoczesnej zadawał na konferencji prasowej szereg pytań o to, kto podjął decyzję o prowadzeniu obserwacji wobec Ryszarda Petru i działaczy ruchu Obywatele RP, czy na czynności te była wydana zgoda sądu i od kiedy były one prowadzone.

- Nie wierzę, żeby te decyzje podejmowali policjanci na niskim szczeblu. Jeżeli mamy do czynienia z inwigilacją polityków, to politycy muszą w tej sprawie podejmować decyzje. Z całą pewnością wiedział o tym i (szef MSWiA Mariusz) Błaszczak, i jestem przekonany, że podejmował te decyzje (koordynator służb specjalnych Mariusz) Kamiński i (lider PiS Jarosław) Kaczyński - oświadczył.

Będą kroki prawne

Szłapka zapowiedział, że Nowoczesna złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczącego przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego. Zażądał także wyjaśnień od premier Beaty Szydło i komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka, z którym - jak mówił - próbował się w czwartek spotkać.

Komenda Stołeczna Policji, odnosząc się do publikacji "Gazety Wyborczej" poinformowała w czwartek, że działania policji nie mają na celu inwigilacji ani posłów opozycji ani organizatorów manifestacji, jakie w ostatnich dniach miały miejsce przed parlamentem RP. Zapewnia, że chodziło o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno samych manifestantów, "okolicznych przechodniów i mieszkańców Warszawy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • Europa otwartych granic 2017-07-29 09:32:58
  Do ulicznywłóczęga: Ale to przecież nie chodzi o to, ze policja robi cos czego wg opozycji robić nie powinna. Szkoda tylko, ze posłowie opozycji zapomnieli o tysiącach ludzi gnębionych za ich czasów na komisariatach podczas demokratycznej akcji Widelec i o ludziach stalkingowanych w internecie, podsłuchiwanych dziennikarzach na życzenie ówczesnych rządzących. Takiej obłudy w wykonaniu błaznów z Ciamajdanu nie kupujemy. Idzie robić swoj Ciamajdan na Ukrainie.😄😄😄
 • Kasandra 2017-07-29 07:29:00
  Do PiS Hańba Wstyd!: Psychole to Ty i twoi kumple, próbujący wywołać tu drugi Ciamajdan. Ale niedoczekanie wasze i debili z kręgow opozycyjnych, bo Polacy to nie głupi Ukraińcy i na pewni nie wywolacie tu żadnych ulicznych zamieszek i nie doprowadzicie do przelewu polskiej krwi. Nikt nie będzie wojował w obronie opozycyjnych leni, przekretasow i pierdzistolom-pijawek żyjących na koszt polskiego społeczeństwa. Pomarzyć sobie możecie, ale i tak juz nigdy nie przejmujecie tu władzy, bo po to wybraliśmy tu PiS, aby zrobił wreszcie w tym kraju porzadek. Rozliczymy was i to jeszcze wczesniej niz myślicie, bo co sie odwlecze, to nie uciecze. Koniec waszej samowolki.😁😁😁😁
 • ulicznywłóczęga 2017-07-28 03:43:36
  Panie ośle Szłapka ! Kiedy na następnej "manifestacji" dostanie pan od jakiegoś oszołoma w ten głupi łeb, to będzie pan głośno krzyczał: "gdzie była Policja !!!". To, że wszystkie wschodnie i zachodnie telewizje nagrywają pana na wszystkich waszych partaj-hecach, to panu nie przeszkadza ??? A jak Policja udowodni łobuzowi, że od niego dostał pan butelką albo kamieniem ? Chciałby pan potem zarzucić policji, że nie nagrywała i nie dopełniła swoich obowiązków. Teraz zaś oskarża pan, że przekroczyła swoje uprawnienia. Jest pan po prostu głupszy od waszego oszalałego Ryśka. Wstydź się pan.
 • Aby było jak było 2017-07-27 21:22:47
  Jak będzie taka POtrzeba - to i zdjęcia z Madery będą opublikowane - wtedy okaże się jak mały Rysio POsiadł Joannę...
 • Antyzłodziej 2017-07-27 19:35:55
  Policja jest od tego, aby zapewniać obywatelom bezpieczeństwo przed złodziejami, chuliganami i bandytami. Skoro zwraca uwagę także na takich polityków, którzy nie pracują, a - otrzymując zasiłki z kieszeni podatników - wałęsają się w różnych podejrzanych miejscach i towarzystwach, to postępuje arcysłusznie.
 • wili 2017-07-27 15:44:01
  Do PiS Hańba Wstyd!: czlowieku ich nikt nie inwigiluje to nastepna szarrza aby wywolywac burdy ty zobaczysz jak psychole z PO i Nowoczesnej dojda do wladzy to zabraknie ci szczawiu i mirabelek psycholu z po
 • wili 2017-07-27 15:34:41
  tak jak PO inwigilowalo to chyba nikt tego nie robil jeste ciekawy co opozycja jeszcze wymysli przeciez ich krew zalewa ze w Polsce sie zyje sie lepiej i ludzie wracaja do kraju szubrawcow z opozycji nie mozna brac powaznie bo to s.....kie nieroby chcieliby zyc i zerowac na ludzkiej krzywdzie
 • PiS Hańba Wstyd! 2017-07-27 13:44:51
  Bzdura totalna, inwigilację mamy na terenie całego kraju realizowaną przez Komedy Policji od 2016roku wszystkich tych którzy mają odmienne zdanie jak psychole PiS!
 • Madej 2017-07-27 12:32:55
  Gratuluję policji, służbom specjalnym, rządowi i Kaczorów inwigilacji opozycji. Jesteście tak beznadziejni, że tylko się śmiać!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA