REKLAMA

Politycy na Wielkanoc. Marszałek w orędziu, Andrzej Duda w filmie, a PSL w hospicjum

  • Autor: GP
  • 14 kwietnia 2017 15:53

Wraz ze zniżającą się Niedzielą Zmartwychwstania politycy składają obywatelom życzenia na nadchodzące dwa dni spędzone pod znakiem krzyża.

• Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, nawiązując do obowiązku Senatu dbania o Polaków za granicą nie zapomina o nich w swoim wielkanocnym orędziu, które opublikował Senat RP.

• Prezydenta RP będzie można zobaczyć w dokumentalnym filmie, który wyemituje Telewizja Polska w poniedziałek (17 kwietnia). Traktuje on o miłosierdziu.

• Posłowie i politycy nie tylko składają życzenia, ale jak np. młodzi aktywiści PSL w Krakowie zbierali wsparcie charytatywne dla hospicjum.

Wraz z trwającym Triduum Paschalnym i zniżającą się Niedzielą Zmartwychwstania polityczne życie zwalnia na okres świąt. W przeddzień dni Wielkanocy politycy zwracają się do swoich wyborców i współobywateli w świątecznych życzeniach. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w internetowym wystąpieniu publikowanym w piątek (14 kwietnia) mówił:

- Drodzy Rodacy! Drodzy Polacy mieszkający za granicą naszej Ojczyzny! - Senat po wyborach w 2015 roku otrzymał zaszczyt nadzorowania polityki wobec Polonii, stąd odwołanie do Polaków pozostających za granicą. - Czas, w który przeżywamy śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, to dla większości z nas najważniejszy okres w roku. To okres, który zmusza nas do refleksji i pracy nad sobą, do zmieniania się na lepsze, do życiowego rozkwitu – tak, jak do rozkwitu budzi się wiosenna przyroda. Niech te Święta będą właśnie takim czasem: czasem głębszej zadumy o wyższości życia nad śmiercią, dobra nad złem, wiary nad duchową obojętnością. Przeżyjcie Państwo tę Wielkanoc w zdrowiu i spokoju, oderwani od biegu codzienności, ale zjednoczeni rodzinną atmosferą. Wesołego Alleluja!

Prezydent Andrzej Duda wystąpił w filmie, który wyemituje TVP

W Poniedziałek Wielkanocny natomiast TVP pokaże film o tematyce wielkanocnej, w którym wypowiada się prezydent Andrzej Duda. "Oblicze miłosierdzia" to katolicki film dokumentalny największej na świecie katolickiej organizacji świeckiej - Zakon Rycerzy Kolumba jest organizacją charytatywną.

Film traktuje o św. siostrze Faustynie Kowalskiej i o łączącej ją z Janem Pawłem II relacji, w wyniku której XX-wieczne posłannictwo miłosierdzia polskiej świętej odbija się do dzisiaj na całym świecie.

Tygodnik katolicki "Niedziela" pisał o innych osobach, które obok obecnego prezydenta wypowiadają się w filmie a są to: kard. Stanisław Dziwisz (emerytowany metropolita krakowski, były sekretarz Jana Pawła II) oraz Matka Petra Kowalczyk, przełożona Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

- Pośród historii (w filmie) wysłuchamy również świadectwa kobiety, która odnalazła siłę przebaczenia po tym, jak jej rodzina została zamordowana podczas ludobójstwa, futbolisty, który rzucił karierę, aby dzielić się miłosierdziem Chrystusa z bezdomnymi oraz młodej wdowy, która okazała miłosierdzie zabójcy swojego męża.

Minister Energii z najlepszymi życzeniami

Życzenia w formie krótkiego filmu przygotował też minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Kardynał widzi polityczną wojnę, apeluje o refleksję i rozmowę

Warszawski metropolita, kardynał Kazimierz Nycz w piątek (14 kwietnia) mówił na antenie radia RDC, że musimy w Polsce zacząć pamiętać o solidarności, pisanej przez małe "s". Biskup stolicy chciał tym też nawiązać do wygłoszonego w marcu przesłania dla Europy i jej politycznych liderów, które skierował do nich papież Franciszek. Po czym wezwał do udziału w katolickich obchodach Wielkanocy.

- Gdybyśmy wszyscy sobie dali czas na uczestnictwo w tej pięknej, głębokiej, pobożnej liturgii triduum, dali czas na spokojną rozmowę w rodzinie, w refleksyjnym, świątecznym tonie, to może byśmy się czegoś nauczyli i po świętach by nam było łatwiej – mówił kardynał.

Kardynał Kazimierz Nycz jest doktorem nauk teologicznych, w Warszawie pracuje jako metropolita od 2007 roku, święcenia biskupie otrzymał od Jana Pawła II w 1988 roku. Hasło łacińskie jego posługiwania biskupiego tłumaczy się

Posłowie życzą spokojnych świąt

Inni politycy, którzy pracują w Sejmie także życzą Polakom zdrowych, spokojnych i radosnych świąt. Poseł Małgorzata Chmiel (PO) wystosowała życzenia na portalu społecznościowym Twitter:

źródło: twitter.com/MagorzataChmiel

Podobnie postąpił np. Piotr Babiarz z Prawa i Sprawiedliwości. Poseł z Dolnego Śląska ograniczył się do prostego, wymownego przekazu "Wesołych Świąt Wielkanocnych" i zamieścił miniaturę sceny ewangelicznej, w której Chrystus po Zmartwychwstaniu ukazuje się swoim uczniom.

Ludowcy zbierali na hospicjum

Młodzieżówka najmniej licznego klubu w Sejmie - Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) - jeszcze w piątek (14 kwietnia) zorganizowała wielkanocną zbiórkę żywności dla hospicjum św. Łazarza w Krakowie. O tym fakcie informował w mediach społecznościowych Sylwester Śmiech, który pracuje przy pośle PSL Janie Łopacie.

Michał Boni przypomina o konieczności wytchnienia od polityki

W tekście zamieszczonym na portalu wszystkoconajwazniejsze.pl Michał Boni, europoseł PO, były minister pracy i polityki socjalnej napisał ząs, by czerpać z chwil spokoju, jakie dają święta.

- Potrzebujemy coraz bardziej takich chwil zmiany oraz wytchnienia od codziennych zwyczajów i obowiązków, dlaczego potrzebujemy rytuału oczyszczenia? Bo jesteśmy zagubieni - i jedyną szansą na odzyskiwanie siebie i poszukiwanie kompasu stają się swoiste rekolekcje.

Boni w popełnionym tekście sugeruje, by posłuchać muzyki lub zanurzyć się w refleksji lub lekturze pism religijnych.

Życzenia wielkanocne redakcji

Korzystając z okazji pragniemy złożyć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy.

Redakcja portalu Parlamentarny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA