REKLAMA

Politycy PO: niech teraz debatuje Jarosław Kaczyński

 • Autor: PAP
 • 20 października 2015 11:40
Politycy PO: niech teraz debatuje Jarosław Kaczyński W poniedziałkowej debacie Szydło nie odpowiedziała na ważne pytania – stwierdził Andrzej Halicki. Fot. facebook.com

Politycy PO uważają, że wiceprezes PiS Beata Szydło nie odpowiedziała na żadne pytanie w debacie z premier Ewą Kopacz. Wezwali więc szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by przyszedł na wtorkową debatę reprezentantów wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych.

We wtorkowej debacie reprezentantów ośmiu ogólnopolskich komitetów wyborczych PO ma reprezentować premier Ewa Kopacz a PiS wiceszefowa partii i jej kandydatka na premiera Beata Szydło, które w poniedziałek spotkały się w telewizyjnej debacie "jeden na jeden".

Politycy Platformy, szef MAC Andrzej Halicki i poseł Mariusz Witczak stwierdzili, że w poniedziałkowej debacie Szydło nie odpowiedziała na ważne - według nich pytania - m.in. o przygotowany przez PiS projekt konstytucji. O ten dokument pytała Szydło w debacie Kopacz, chcąc się m.in. dowiedzieć, dlaczego przedstawiany wcześniej przez polityków PiS projekt, obecnie nie jest już dostępny na stronach internetowych.

"Pytań jest znacznie więcej"

Co z tą konstytucją, co z ograniczeniami praw obywatelskich, co z instytucjami tak ważnymi jak sądownictwo, trybunały, uprawnienia opozycji - pytał Halicki. Ale - dodał - pytań jest znacznie więcej.

W tym kontekście Witczak przywołał "Raport o stanie Rzeczpospolitej", też - jak to określił - "znikający" teraz dokument. Jak mówił, można w nim odkryć "bardzo dużo informacji jak postrzega państwo Jarosław Kaczyński, jak widzi władzę, która powinna swoją siłę rozciągnąć nad Polską".

Według posła PO jeden z rozdziałów tego raportu mówi, że władza w Polsce "powinna być realizowana przez centralny ośrodek dyspozycji politycznej" i że "takiego ośrodka nie należy automatycznie utożsamiać z rządem, prezydentem, czy jakimkolwiek organem państwowym, chodzi bowiem o grupę osób, która w danych warunkach historycznych podejmuje najważniejsze decyzje w państwie".

Myśmy w PRL już przeżywali Komitet Centralny i Biuro Polityczne, tam przynajmniej wiedzieliśmy na jakich zasadach do tego KC czy Biura Politycznego wchodzili członkowie PZPR. Tutaj się nie dowiadujemy na jakich zasadach mają zostać włączeni do centralnego ośrodka dyspozycji politycznej politycy. Rozumiem, że to chyba jest sam Jarosław Kaczyński on ma być źródłem władzy w Polsce - mówił Witczak.

"Władza absolutna, nieomalże dyktatura".

Według posła, wysunięcie Szydło jako kandydatki na premiera, czy propozycje programowe PiS takie jak świadczenie 500 zł na każde dziecko "to takie sprytne narzędzie, które ma doprowadzić PiS, a ściślej mówiąc Jarosława Kaczyńskiego, do władzy, która niewątpliwie w jego wydaniu będzie miała charakter władzy absolutnej, nieomalże dyktatury".

Politycy PO uważają, że zawartość dokumentów programowych PiS budzi liczne pytania.

Uważamy, że te pytania muszą znaleźć prawdziwą odpowiedź. Może dzisiaj na debacie liderów rzeczywisty lider PiS stawi się i w sposób męski na te pytania odpowie - powiedział Halicki.

Witczak dodał, że dobrze by było "żeby wreszcie Jarosław Kaczyński, na którejś z debat się pojawił".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • szymon 2015-10-20 14:10:50
  Do Myslacy: Probem w tym, że ja nie chcę ani Kaczyńskiego, ani Szydło, Macierewicza, Kamiśkiego, Kruk, Pawłowicz i @Tomka. Prezes już nigy i z nikim nie stanie do debaty bo wie, że wszystkie przegrywa najlepiej jak potrafi.
 • Igor 2015-10-20 12:31:55
  Ale trzeba szczerze powiedzieć, że to nieodpowiadanie na zadane pytanie to znak rozpoznawczy PiS. Soboń czy Kruk robi dokładnie to samo mówią, mówią ale konkretne odpowiedzi nie padają. Konkretnie to tylko Masłowska powiedziała, że wszyscy w PiS boją się tej debaty hahaha.
 • Myslacy 2015-10-20 11:51:13
  Jak chcecie Kaczynskiego to niech Tusk przyjedzie a nie Kopaczowna kontaktuje sie z nim po kryjomu...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA