REKLAMA

Polska ambasador wezwana do MSZ Rosji

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 29 kwietnia 2016 13:00
Polska ambasador wezwana do MSZ Rosji MSZ odmówiło Nocnym Wilkom wjazdu na teren Polski, o czym poinformowało w specjalnym komunikacie (fot. msz)

Jak informuje TVP Info, powołując się na agencję RIA Nowosti, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, polska ambasador w Moskwie, została w piątek (29 kwietnia) wezwana przez rosyjski MSZ.

Nie ujawniono, w jakim celu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz miała się stawić w placówce. Nieoficjalnie mówi się, że może chodzić o zakaz przejazdu przez Polskę dla motocyklistów z rosyjskiego klubu Nocne Wilki.

Nocne Wilki planowały w tym roku ruszyć 29 kwietnia z Moskwy, by dotrzeć 9 maja do Berlina i świętować rocznicę zakończenia II wojny światowej. Granicę Polski i Białorusi rajd motocyklistów miał przekroczyć 1 maja.

Czytaj też: Rafał Bochenek: Jest naturalnym, że pomnik Lecha Kaczyńskiego powinien powstać

MSZ odmówiło im jednak wjazdu na teren Polski, o czym poinformowało w specjalnym komunikacie:

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało 28 kwietnia br. Ambasadzie Federacji Rosyjskiej notę dyplomatyczną z informacją o braku zgody kompetentnych władz RP na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestników grupy „Motocykliści Rosyjscy”. Podstawą do podjęcia decyzji odmownej było zapewnienie ochrony porządku publicznego" - czytamy w oświadczeniu.

MSZ odniosło się także do sprawy "bezczeszczenia" - jak twierdzą Rosjanie - cmentarza żołnierzy radzieckich we Wrocławiu.

"MSZ RP nie akceptuje nieuprawnionych działań strony rosyjskiej, prowadzonych na płaszczyźnie relacji bilateralnych oraz na forum międzynarodowym. Działania te są podejmowane w ramach kampanii dezinformacyjnej w odniesieniu do realizacji przez stronę polską zobowiązań wynikających z Umowy między Rządem RP a Rządem FR o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z 22 lutego 1994 r., która jest ukierunkowana na dyskredytację polityki rządu Rzeczypospolitej Polskiej wobec Federacji Rosyjskiej" - informuje MSZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA