REKLAMA

Polska apeluje o rozmowę w sprawie migracji na forum UE

  • Autor: PAP/GP
  • 25 lutego 2016 12:43
Polska apeluje o rozmowę w sprawie migracji na forum UE Macedonia zamknęła w niedzielę granice dla Afgańczyków, przedostających się z Grecji. (fot.:domena publiczna)

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział w czwartek (25 lutego), że kraje UE powinny uzgadniać decyzje w sprawie polityki migracyjnej na wspólnym forum. Nie chciał jednak oceniać decyzji Austrii o limitach uchodźców oraz węgierskich planów referendum na temat kwot migrantów.

- Stanowisko Polski zawsze było takie, że należy doprowadzić do zmiany polityki azylowej państw zachodu Europy, dlatego że dotychczasowa polityka azylowa jest czynnikiem przyciągającym kolejne fale uchodźców - powiedział Błaszczak dziennikarzom przed spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli.

- To oczywiście wymaga konsultacji - dodał.

Minister nie chciał oceniać, czy słuszny był krok austriackich władz, które wprowadziły limit przyjmowania uchodźców.

- Proszę nie pytać mnie, co kto robi dobrze, a co kto robi źle. Unia Europejska jest wspólnotą państw w związku z tym te decyzje powinny być wypracowywane na forum wspólnym - powiedział Błaszczak.

Podobnie odpowiedział na pytanie o decyzję rządu Węgier, który postanowił rozpisać referendum w sprawie zarządzonych przez Unię Europejską obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców.

Przeczytaj: Zmieniono skład rady nadzorczej PKO

- Węgry kierują się własnymi opiniami. To jest opinia rządu węgierskiego. Nie mnie ją oceniać. Obywatele węgierscy ją ocenią - powiedział.

Błaszczak przypomniał też, że Polska postanowiła udzielić pomocy Macedonii w ochronie jej granicy z Grecją, przez którą fale migrantów przedostają się na zachód UE.

- Nasi strażnicy graniczni są gotowi do tego, by wesprzeć Macedonię - oświadczył Błaszczak.

Macedonia zamknęła w niedzielę granice dla Afgańczyków, przedostających się z Grecji. Wpuszczani są tylko Syryjczycy i Irakijczycy. Komisja Europejska obawia się wybuchu kryzysu humanitarnego w Grecji, gdzie utknęły tysiące migrantów.

- Jest pytanie jak należy reagować na kolejne fale (uchodźców), które płyną z Bliskiego Wschodu. Reakcja Macedonii jest reakcją, która ma uzasadnienie. Przecież nie można doprowadzić do tego, że fala tych ludzi będzie przepływała dalej na północ. Tylko tego rodzaju stanowiska należy uzgadniać. Grupa Wyszehradzka zgodziła się co do tego - powiedział szef MSWiA.

Przeczytaj: Mariusz Błaszczak o chaosie w policji

Podkreślił, że rozwiązanie kryzysu migracyjnego w dużej mierze zależy od współpracy między UE a Turcją,

- Są przecież inicjatywy, by wspierać uchodźców w miejscu, w którym są uchodźcami. A więc bardzo dużo zależy od relacji między UE a Turcją - powiedział Błaszczak.

Specjalny szczyt UE-Turcja w sprawie kryzysu migracyjnego odbędzie się 7 marca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA