REKLAMA

Polska delegacja uczciła w Smoleńsku pamięć ofiar katastrofy Tu-154M

  • Autor: PAP/JS
  • 10 kwietnia 2017 14:20
Polska delegacja uczciła w Smoleńsku pamięć ofiar katastrofy Tu-154M Fragmenty wraku TU-154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem. (fot.wikipedia.org/Serge Serebro, Vitebsk Popular News)

Polska delegacja na miejscu katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. oddała hołd 96 ofiarom. "Zmierzali do Katynia, by w imieniu całego narodu oddać należną cześć naszym rodakom zamordowanym przez zbrodniarzy z NKWD" - mówił ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak.

• Podczas uroczystości w Smoleńsku uczestnicy delegacji, w tym krewni ofiar katastrofy smoleńskiej w asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego w milczeniu i zadumie składają kwiaty i zapalają znicze.

• Towarzyszą im rodziny katyńskie.

• Władze rosyjskie podczas uroczystości reprezentuje zastępca gubernatora obwodu smoleńskiego Konstantin Władimirowicz Nikonof.

Po odśpiewaniu polskiego hymnu narodowego i odczytaniu listy ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., przemówienie wygłosił ambasador Włodzimierz Marciniak.

"Niedaleko tego miejsca, w którym się teraz znajdujemy, siedem lat temu, 10 kwietnia 2010 r., Rzeczpospolita poniosła dotkliwą stratę - straciła swego prezydenta, profesora Lecha Kaczyńskiego, który wraz z małżonką i towarzyszącymi osobami, wśród których był ostatni prezydentem RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, zmierzał do Katynia, aby w imieniu całego Narodu oddać należną cześć naszym Rodakom, zamordowanym przez zbrodniarzy z NKWD" - mówił Marciniak.

Jak zaznaczył, prezydent Lech Kaczyński miał zamiar wygłosić przemówienie o tym, że tragedia Katynia to część naszej historii, pamięci i tożsamości. "A walka z kłamstwem katyńskim to nie tylko ważne doświadczenie kolejnych pokoleń Polaków, ale także przesłanie skierowane do każdego człowieka i do wszystkich narodów" - powiedział ambasador.

"Niewygłoszone przemówienie prezydenta kończyło się słowami: Zbrodnia Katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów. O sile kłamstwa. Będzie jednak także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią - nawet w czasach najtrudniejszych - wybrać wolność i obronić prawdę" - mówił ambasador.

Władze rosyjskie podczas uroczystości reprezentuje zastępca gubernatora obwodu smoleńskiego Konstantin Władimirowicz Nikonof. Na miejsce przybyli też mieszkańcy Smoleńska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA