REKLAMA

Polska - Iran. Porozumienie coraz bliżej, skorzystają studenci

  • Autor: GP
  • 18 listopada 2016 12:45
Polska - Iran. Porozumienie coraz bliżej, skorzystają studenci Na zdjęciu (po prawej) ambasador Iranu w Polsce Assada S. Abo Gulala. (fot.:Ministerstwo Nauki/mnisw.gov.pl)

• Trwają prace nad porozumieniem dyplomatycznym Polska - Iran, tzw. "memorandum of understanding".
• Ostatnie konsultacje w tym temacie odbyły się w Ministerstwie Nauki. Brał w nich udział ambasador Iranu w Polsce i wiceminister nauki Aleksander Bobko.
• Ambasador zdementował pogłoski, jakoby Iran miał się wycofać z programu stypendialnego. Przeciwnie - wieszczył poszerzanie tej współpracy, w tym z Polską.

W czwartek (17 listopada) w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się spotkanie ambasadora Iranu w Polsce Assada S. Abo Gulala z wiceministrem nauki Aleksandrem Bobko.

Spotkanie było poświęcone trwającym pracom nad porozumieniem "memorandum of understanding", które na linii Warszawa - Teheran stara się wypracować polska i irańska dyplomacja.

W trakcie wizyty Assad S. Abo Gulal zapewnił, że jest usatysfakcjonowany dotychczasową współpracą z Polską w zakresie nauki. Polska ma w swojej ofercie naukowej szereg pomocy dla azjatyckich studentów.

Abo Gulal dodał także, że polskie uczelnie są jednymi z najchętniej wybieranych przez irackich studentów. Wyraził równocześnie nadzieję, że liczba studiujących nad Wisłą Irakijczyków będzie nadal rosła.

Wobec spekulacji medialnych o tym, jakoby Iran chciał wycofać się z programu stypendialnego, ambasador powtórzył zapewnienia irackiego Ministerstwo Nauki. Teherański resort zdementował pogłoski.

Iran to jedno z kluczowych państw Arabii. Najistotniejszym wydarzeniem, w nowej historii Iranu, była rewolucja islamska, która wstrząsnęła krajem w 1979 roku. Od tego czasu znacznie pogorszyły się stosunku Teheranu z mocarstwami Zachodnimi, zwłaszcza z USA. Kraj w ostatnich latach, pod naciskiem dyplomatycznym i po serii sankcji wrócił do rozmów o zakończeniu swojego programu nuklearnego.

Polska z sukcesami współpracuje z Iranem na przełomie ostatnich dekad.

Iran, źródło: wikipedia.org/CC

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • bart 2016-11-20 21:35:54
    1. T0 Iran czy Irak? 2. Iran nie jest krajem arabskim. 3. Co to w ogóle jest Arabia?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA