REKLAMA

Polska murem za Węgrami w kwestii uchodźców

  • Autor: PAP/GP
  • 08 kwietnia 2016 16:33
Polska murem za Węgrami w kwestii uchodźców Minister Zbigniew Ziobro ze swoim węgierskim odpowiednikiem. (fot.: twitter.com/MS_GOV_PL)

Polski rząd zdecydował się wesprzeć skargę strony węgierskiej przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie relokacji uchodźców - powiedział w piątek (7 kwietnia) minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości Węgier Laszlo Trocsanyi’m.

Do spotkania doszło w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Ziobro poinformował podczas konferencji prasowej kończącej spotkanie, że jego tematem była wymiana informacji i doświadczeń głównie na temat zagrożenia terroryzmem oraz migracji.

- Chciałem powiedzieć, że jest już konkretny owoc naszej współpracy - Polski rząd zdecydował się wesprzeć skargę strony węgierskiej przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie relokacji uchodźców - podkreślił Ziobro.

- Mogę państwa poinformować, że polski rząd zdecydował się przystąpić z początkiem marca jako interwenient po stronie skargi rządu węgierskiego, podzielając zasady skargi rządu węgierskiego w tym zakresie. Będzie temu towarzyszyć jeszcze dalsze uzupełnienie strony argumentacyjnej, ale stoimy na stanowisku, że skarga rządu węgierskiego w całym zakresie jest zasadna - powiedział minister.

Przeczytaj: Stanowisko Grupy Wyszehradzkiej wobec kryzysu migracyjnego w ocenie polskiej premier

Laszlo Trocsanyi przypomniał, że Węgry nie zaakceptowały narzuconej obowiązkowej kwoty dotyczącej przyjęcia imigrantów.

- Jako Węgrzy jesteśmy winni złożyć podziękowanie władzom Polski, że Polska przyłączyła się do nas i że w ten sposób możemy przekonać się o polskiej solidarności. Słowacja również postanowiła zwrócić się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - zaznaczył. Jak poinformował, w ubiegłym roku ponad 300 tys. migrantów przetoczyło się przez Węgry.

- Według naszego stanowiska, decyzja, która narodziła się we wrześniu, dotycząca obowiązkowych kwot migrantów, w wielu punktach narusza prawa wspólnotowe - wskazał Trocsanyi. Ziobro zaznaczył, że przedstawiciele polskiego rządu konsekwentnie zajmowali publicznie stanowisko, że są przeciwni stałym kwotom uchodźców, którzy mieliby być kierowani do poszczególnych krajów w ramach systemu proponowanego przez Brukselę.

Postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu ubr. przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry, natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu.

W grudniu ubr. rząd Węgier zaskarżył w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu decyzję Komisji Europejskiej w sprawie obowiązkowego rozmieszczania uchodźców w państwach UE na podstawie kwot.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Przemyślida 2016-04-08 20:56:09
    Paradoks polega na tym że Wegrzy to naród koczowników - czyli wiecznych migrantów. Nawet jak się znależli w środku Europy to ciągle koczowali. Potrzeba było dopiero objecia władzy na Wegrzech przez francuskich Andegawenów aby zabrali się za normalne osiadłe życie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA