REKLAMA

Polska naruszyła prawo. Jest wyrok Trybunału ws. Puszczy Białowieskiej

 • Autor: PAP/AH
 • 17 kwietnia 2018 12:15
Polska naruszyła prawo. Jest wyrok Trybunału ws. Puszczy Białowieskiej Wyrok, który kończy spór ciągnący się od 2016 r. fot. Andrzej Chrenowski/lasy.gov.pl

Decyzje polskich władz ws. zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek (17.04) Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza.

Wyrok, który kończy spór ciągnący się od 2016 r., został wydany przez Wielką Izbę Trybunału składającą się z 15 sędziów. Od orzeczenia nie ma odwołania.

Trybunał uznał, że Polska nie wypełniła zobowiązań wynikających z dyrektyw siedliskowej i ptasiej. To właśnie zgodnie z dyrektywą siedliskową w 2007 roku Komisja Europejska zatwierdziła wyznaczenie obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. Stanowi on również "obszar specjalnej ochrony" ptaków wyznaczony zgodnie z dyrektywą ptasią.

Wyrok nie wiąże się z żadnymi karami finansowymi, bo Polska wycofała ciężki sprzęt z Puszczy. Gdyby jednak doszło do wznowienia wycinki, wówczas Komisja mogłaby wnioskować o sankcje finansowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Eugeniusz 2018-04-17 19:50:59
  Ale jak to "kunsztownie" podał tę info "dziennik telewizyjny"? Niczym "spécialité de la maison" kuchni Jarosława "jedź kierowco za służbami na sygnale" Kurskiego. Chyba jednak nie na darmo niejaki Pan Jaki, wspominał o wysiłkach naszych poprzedników, w dziele uczenia Obywateli Francji "jedzenia" przy pomocy widelca? Idąc tym "tropem" należałoby teraz naładować kilka słoików białowieskimi kornikami, a następnie podrzucić, a to do Trybunałku zwanego potocznie "konstytucyjnym", a to do Sądu zwanego "nienajwyższym" (jak to mówią członkowie PiS w mowie potocznej na każdym kroczku gminnym), a na koniec do "rady" wybranej, acz nieistniejącej. No cóż, tak to bywa, jak "ktoś" zbyt szybko ustawy pisze, a jego "kolesie" jeszcze szybciej głosują! Brawo Pani Danusi, raz jeszcze: brawo! Korepetycje były u Pana Jana "wypaczenia tak" Pietrzaka? A pierwiastek "duchowy" to na pewno dzieło Pani Krysi?
 • Ekolog 2018-04-17 14:41:26
  Szyszko do kryminały ty oszołomie, razem z ta banda chorych myśliwych !!!
 • OLAĆ TEN WYROK 2018-04-17 14:23:09
  Patafjan przejdzie do historii jako targowiczan ekologiczny, tak jak kiedyś Potocki i spółka ! Pierwszy rozbiór puszczy IREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA