REKLAMA

Polska nie ustaje w dyplomatycznej pomocy Ukrainie

  • Autor: PAP/GP
  • 25 stycznia 2016 07:12
Polska nie ustaje w dyplomatycznej pomocy Ukrainie Waszczykowski: Pozytywna transformacja Ukrainy, przekształcenie jej w kraj wolnego rynku, demokratyczny i związany z instytucjami europejskimi, oznaczałoby, że na obszarze bloku postsowieckiego można zbudować państwo oparte o demokrację. (fot.twitter.com)

· Ukraina jest suwerenna i ma prawo wybierać drogi rozwoju ekonomicznego oraz współpracy międzynarodowej - mówił w niedzielę minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski. 
· Polityk wyraził nieustające poparcie Polski i polskich władz dla wschodniego sąsiada.
· Wypowiedź miała miejsce podczas IX Forum Europa-Ukraina w Łodzi.

- Ukraina jako państwo suwerenne, transformujące się ekonomicznie, ma prawo podejmować suwerenne decyzje, wybierać sojusze, drogi rozwoju - zarówno ekonomicznego, jak i współpracy międzynarodowej - mówił Waszczykowski, który w niedzielę wziął udział w IX Forum Europa-Ukraina, odbywającym się w Łodzi.

Jak zaznaczył szef MSZ, Polska nie akceptuje łamania prawa, w tym zmiany sytuacji politycznej i zmiany granic przy pomocy siły i wojska.

- Dobitnie o tym wspomniał prezydent Andrzej Duda w swoich wystąpieniach na forum ONZ. Również zamierzam za tydzień powiedzieć to w expose sejmowym informującym o polityce zagranicznej - zapowiedział.

Waszczykowski zapowiedział też poparcie wszystkich działań zmierzających do realizacji umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. Jego zdaniem, wsparcie finansowe, jakiego udzielił Ukrainie poprzedni rząd w postaci pożyczki ok. 100 mln euro, powinno być kontynuowane poprzez pomoc w modernizacji granic międzypaństwowych i stworzenie - w przyszłości - nowoczesnej granicy między Ukrainą i Rosją.

Według ministra SZ przykładem finansowego wsparcia jest też umowa NBP zawarta kilka tygodni temu z Centralnym Bankiem Ukrainy. Polski bank centralny przeznaczył na stabilizację hrywny jeden miliard euro.

- Ponad milion Ukraińców, którzy żyją w Polsce, transferuje rocznie na Ukrainę - tylko poprzez oficjalne źródła bankowe - ok. dziesięciu miliardów złotych, a drugie tyle pod postacią gotówki przekazuje odwiedzając swoje rodziny na Ukrainie. To znaczy, że w ubiegłym roku według NBP, w wyniku pracy w Polsce obywatele ukraińscy wytransferowali ok. pięciu miliardów euro. To istotne wsparcie dla gospodarki ukraińskiej - podkreślił Waszczykowski.

Zdaniem ministra, Ukraina stała się poletkiem doświadczalnym rywalizacji geopolitycznej, która została rozpętana przez - jak się wyraził - państwo leżące za Ukrainą.

- Państwo to uważa, że rozszerzanie instytucji europejskich jest groźne, ponieważ w krajach należących do UE nie będzie można już prowadzić interesów w taki sposób, jak to państwo chciało to robić; będzie trzeba przestrzegać prawa, norm, standardów  - zauważył szef polskiej dyplomacji.

Jak wyjaśnił, pozytywna transformacja Ukrainy, przekształcenie jej w kraj wolnego rynku, demokratyczny i związany z instytucjami europejskimi, oznaczałoby, że na obszarze bloku postsowieckiego można zbudować państwo oparte o demokrację i zasady europejskie.

- To oznaczałoby, że na całym obszarze - również i w Moskwie - można byłoby spodziewać się przekształceń na wzór takich, jakie próbuje przeprowadzić Ukraina, a jakie myśmy z sukcesem przeprowadzili przez ostatnie 25 lat - podkreślił.

Waszczykowski zapowiedział, że polski rząd chce zintensyfikować - w stosunku do swoich poprzedników - politykę prowadzoną na Wschodzie.

- Jesteśmy z nimi, będziemy im w dalszym ciągu pomagać, wspierać zmiany samorządowe, reformy dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Jesteśmy gotowi na udzielenie wsparcia nie tylko na arenie międzynarodowej, ale we wszelkich formach, które pozwolą Ukrainie zbudować nowoczesne państwo, bo to jest żywotnym interesem Polski - zadeklarował minister spraw zagranicznych.

IX Forum Europa-Ukraina - organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich jako część agendy Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój przy współudziale Województwa Łódzkiego - odbywa się w Łodzi do 26 stycznia. Złoży się na nie ok. 40 paneli dyskusyjnych i prezentacji raportów, w których uczestniczy ok. 500 przedstawicieli rządów, polityki, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych z całego świata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kresy 43 2016-01-25 11:40:12
    Czym jest powodowane niczym nie uzasadnione uwielbienie polityki Ukrainy? Czy to poprawność polityczna nakazuje czy zakazuje mówić o banderyzmie, oligarchii, korupcji, braku poszanowania praw człowieka, uwiebienia działalności ludobójczej UPA? Ja jako obywatel RP, znający historie i stan obecny nie tylko z mediów czy książek, ale przekazu bliskich, nie rozumiem postępowania poprzedniego i obecnego rządu. Proszę mi to wyjaśnić.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA