REKLAMA

Polska obywatelska 2.0: nowy program Platformy i nowy komisarz partii na Dolnym Śląsku

  • Autor: PAP/MN
  • 01 sierpnia 2016 17:32
Polska obywatelska 2.0: nowy program Platformy i nowy komisarz partii na Dolnym Śląsku Huskowski i Kamiński zostali wyrzuceni z PO za "szkodzenie wizerunkowi Platformy" (fot. platforma.org)

• Politycy Platformy wyznaczyli sobie główne cele najbliższego posiedzenia zarządu PO, które odbędzie się 2 sierpnia.
• Pierwszym celem ma być zwołanie na 24 września konwencji PO, która przyjmie nowy program partii "Polska obywatelska 2.0"
• Ustanowienie senatora Jarosława Dudy nowym komisarzem Platformy na Dolnym Śląsku to drugi punkt posiedzenia.

Z rozmów z politykami Platformy wynika, że na razie nie należy spodziewać się decyzji o wykluczeniach kolejnych osób z partii - dwa tygodnie temu z PO wykluczeni zostali m.in. trzej posłowie: Michał Kamiński, Stanisław Huskowski i Jacek Protasiewicz.

Podczas spotkania zarządu powołany ma zostać nowy komisarz PO na Dolnym Śląsku w miejsce europosła Bogdana Zdrojewskiego, który z pełnionej funkcji zrezygnował w proteście przeciwko wykluczeniu swych kolegów partyjnych. Chodziło głównie o związanych z Wrocławiem Protasiewicza i Huskowskiego.

Jak poinformował sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski, osobą pełniącą obowiązki przewodniczącego dolnośląskiej Platformy ma zostać senator Jarosław Duda - bliski współpracownik szefa PO Grzegorza Schetyny. Duda od marca tego roku sprawuje podobną funkcję w strukturach miejskich Platformy we Wrocławiu.

Czytaj też: Schetyna o Kamińskim: "To smutne"

Protasiewicz, Huskowski i Kamiński zostali wyrzuceni z PO za "szkodzenie wizerunkowi Platformy". Dwaj pierwsi zapowiedzieli odwołanie od decyzji zarządu.

Huskowski powiedział w poniedziałek (1 sierpnia), że nie otrzymał jeszcze na piśmie uchwały władz partii, a - jak zaznaczył - zgodnie ze statutem Platformy, jest to konieczne, by móc złożyć odwołanie do sądu koleżeńskiego. Obaj z Protasiewiczem nie wykluczają, że jeśli nie zostaną ponownie przyjęci do PO, wówczas wspólnie z Kamińskim założą trzyosobowe koło poselskie. Współpracownicy Schetyny w nieoficjalnych rozmowach nie dopuszczają możliwości powrotu któregokolwiek z usuniętych z partii posłów.

Drugim istotnym punktem wtorkowego posiedzenia zarządu ma być zwołanie na 24 września ogólnopolskiej konwencji Platformy, która przyjmie nową ofertą dla wyborców zatytułowaną "Polska obywatelska 2.0". "W czasie tej konwencji, oprócz nowego programu Platformy, chcielibyśmy ewentualnie przyjąć też nowy statut" - zaznaczył Gawłowski.

Czytaj też: Kto byłby lepszym szefem PO - Tusk, a może Schetyna?

Od połowy czerwca - w ramach trwającej od początku roku wewnętrznej dyskusji programowej - władze regionalne PO organizują lokalne, mniejsze konwencje poświęcone konkretnym zagadnieniom, które być może znajdą się później w "Polsce obywatelskiej 2.0". Najważniejsze z takich zebrań odbyło się na początku lipca we Wrocławiu - wówczas Schetyna zgłosił kilka istotnych pomysłów do dyskusji wewnątrz PO, dotyczących m.in. wprowadzenia do konstytucji rozdziału dotyczącego polskiego członkostwa w UE, nowej procedury odwołania prezydenta oraz likwidacji urzędów wojewódzkich.

Do 24 września zaplanowano jeszcze kilkanaście konwencji regionalnych programowych, m.in. 9 września w Katowicach, gdzie omawiana ma być gospodarcza część programu PO, a dwa dni później w Szczecinie, której tematami mają być: miejsce Polski w Europie oraz problem napływających do naszego kontynentu uchodźców.

Wcześniej politycy PO deklarowali, że Platforma powinna pozostać ugrupowaniem chadeckim, łączącym wolny rynek z troską o najsłabsze grupy społeczne. Nie wykluczali, że w nowym programie znajdzie się m.in. zgłaszany już zimą postulat rozszerzenia rządowego programu "Rodzina 500 plus" na wszystkie dzieci (obecnie jest to na każde drugie i kolejne dziecko; a na pierwsze tylko w rodzinach, których dochód na osobę nie przekracza 800 złotych; w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym - 1200 zł), także część propozycji, z którymi Platforma szła do ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych.

Czytaj też: Niesiołowski: Schetyna jest bardzo złym przywódcą

Chodzi m.in. o pomysł wprowadzenia jednolitego kontraktu w miejsce dotychczasowych umów o pracę i umów-zleceń, czy jednolitego podatku dochodowego, który miałby zastąpić płacone obecnie składki PIT, na ZUS i NFZ.

Jedną z planowanych zmian w nowym statucie PO jest wprowadzenie do niego 87 okręgów samorządowych. Jednostki te mają swym zasięgiem odpowiadać okręgom wyborczym do sejmików województw i wspierać lokalne partyjne struktury w przygotowaniach do wyborów samorządowych w 2018 roku. "OS-y" będą miały za zadanie przygotowywanie, we współpracy ze strukturami: powiatowymi, miejskimi i samorządowcami wszystkich szczebli, koncepcję programu i kampanii wyborczej Platformy przed wyborami samorządowymi 2018 roku.

Platforma chce wprowadzić też do statutu nową formę aktywności - sympatyka. Osoba taka nie należałaby formalnie do partii, ale przysługiwałoby jej część praw, które posiadają członkowie PO, m.in. dostęp do informacji o działalności ugrupowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA