REKLAMA

Polska przekazała KE odpowiedź w sprawie ustawy o ustroju sądów powszechnych

  • Autor: PAP/JS
  • 01 września 2017 14:32
Polska przekazała KE odpowiedź w sprawie ustawy o ustroju sądów powszechnych Poza prowadzoną od 2016 roku procedurą praworządności, w ramach której KE zajmuje się zmianami w wymiarze sprawiedliwości w naszym kraju, w lipcu uruchomione zostało postępowanie o naruszenie prawa UE (fot. pixabay.com)

Polski rząd przekazał Komisji Europejskiej odpowiedź na jej procedurę o naruszenie prawa UE w związku z przyjętą w wakacje ustawą o ustroju sądów powszechnych - poinformowały źródła z KE.

Poza prowadzoną od 2016 roku procedurą praworządności, w ramach której KE zajmuje się zmianami w wymiarze sprawiedliwości w naszym kraju, w lipcu uruchomione zostało postępowanie o naruszenie prawa UE.

W dokumencie podkreślono, że przepisy, do których zastrzeżenia ma KE, dotyczą jedynie zasad nabywania uprawnienia do zajmowania urzędu sędziego po przekroczeniu wieku emerytalnego (dokładnie wieku przejścia w stan spoczynku). Warszawa argumentuje, że nie ma uzasadnienia, by twierdzić, iż nowe regulacje mogą podważać niezależność sądów.

Bruksela przesłała do Warszawy "wezwanie do usunięcia uchybienia" dając rządowi miesiąc na odpowiedź. Główne zastrzeżenie prawne KE dotyczy dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Zdaniem KE jest to sprzeczne z art. 157. Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Leonard 2017-09-01 23:19:24
    No (...) tam siedzą w tej całej Unii.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA