REKLAMA

Polska stawia na bazy NATO po szczycie Sojuszu w lipcu 2016 roku

  • Autor: PAP/GP
  • 15 grudnia 2015 10:07
Polska stawia na bazy NATO po szczycie Sojuszu w lipcu 2016 roku Soloch: Celem jest utrzymanie spójności i jednolitości wszystkich sojuszników (fot. flickr.com, licencja: CC BY-ND 2.0)

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wyraził nadzieję, że szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku doprowadzi do decyzji o budowie baz wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie.

- Przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie powinien potwierdzić wzmocnienie obecności Sojuszu na wschodniej flance - uważa szef BBN Paweł Soloch. - Nie chodzi tylko o domknięcie postanowień z Newport, ale też stworzenie nowej perspektywy - dodaje.

Pytany, jakie znaczenie dla prezydenta Andrzeja Dudy ma zaplanowany na lipiec 2016 r. szczyt NATO, Soloch powiedział:

- Podstawowym celem jest oczywiście wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na tym, co nazywamy wschodnią flanką. Tutaj, jeśli chodzi o przyszłoroczny szczyt, nie chodzi tylko o domknięcie postanowień z Newport, ale też stworzenie nowej perspektywy.

Wielkie nadzieje związane z lipcem

Dodał, że w tym sensie warszawski szczyt powinien być czymś więcej niż Newport plus.

- Myślę, że i taki jest też cel pana prezydenta, żebyśmy już nie mówili o Newport plus, tylko o Warszawie plus w przyszłości. To jest ten cel. W jakim to zakresie będzie możliwe, to czas pokaże, zwłaszcza, że sytuacja, jeśli chodzi o bezpieczeństwo zwłaszcza Europy jest, jak widzimy ostatnimi czasy, dość dynamiczna.

Ocenił, że wzmocnienie obecności wojskowej NATO na wschodzie to cel podstawowy.

- Drugim celem jest oczywiście utrzymanie spójności i jednolitości wszystkich sojuszników, więc my w Polsce, ale i szerzej, musimy widzieć bezpieczeństwo we wszystkich wymiarach, więc to, co nas najbardziej interesuje, czyli przede wszystkim flanka wschodnia, ale również dostrzegać zagrożenia płynące z Południa - mówił.

Zaznaczył, że wydarzenia na południowych obrzeżach NATO to nowe wyzwanie dla relacji już nie tylko wewnątrz Sojuszu, ale dla relacji między NATO a Unią Europejską.

- Siłą rzeczy musimy również tę perspektywę państw południa Europy tutaj na mieć na uwadze. I oczekujemy tego samego ze strony tych państw, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa na wschodzie naszego kontynentu - powiedział.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8 i 9 lipca 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA