REKLAMA

Polski Fundusz Rozwoju: Pierwszy taki projekt PPP z myślą o studentach

  • Autor: GP
  • 27 września 2016 08:53
Polski Fundusz Rozwoju: Pierwszy taki projekt PPP z myślą o studentach Mateusz Morawiecki zaprezentował pierwszą inwestycję wspartą w postaci partnerstwa prywatno-publicznego. (fot.:twitter.com/mr_gov_pl)

• W Krakowie oddano do użytku akademiki, które wsparł Polski Fundusz Rozwoju (PFR).
• To jedna z pierwszych inwestycji realizowanych przez PFR w ramach partnerstwa prywatno-publicznego.

Ministerstwo Rozwoju informowało w poniedziałek (27 września), że w Krakowie oddano do użytku dwa, nowoczesne akademiki, których modernizację współfinansował Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Budynki rewitalizowane należą do Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i służyły od lat 70. XX wieku, wymagały już gruntownego remontu.

W ramach inwestycji zmodernizowano budynki mieszkalne i ich otoczenie a także rozbudowano obiekt sportowo-rekreacyjny w pobliżu kompleksu mieszkalnego. Dokładniej udało się wymienić dachy, wyremontować fasady, wzmocnić konstrukcje budynków, zmienić rozkład pomieszczeń oraz wymienić instalacje wewnętrzne.

- Inwestycja została zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) poprzez spółkę celową, w której Polski Fundusz Rozwoju pełni funkcję wiodącego udziałowca. Wartość całego projektu to 100 mln zł - informuje MR.

Czytaj: Polska wschodnia w planie Mateusza Morawieckiego

Ponieważ inwestycja dotyczy młodzieży uczącej się, resort rozwoju przypomina w komunikacie na swojej stronie, że Polski Fundusz Rozwoju rozwija też kredyty preferencyjne dla studentów. Te są oferowane za pośrednictwem banków komercyjnych w ramach Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

- Inwestycje w rozwój kapitału społecznego i ludzkiego, oraz rozbudowę i modernizację infrastruktury, stanowią istotny element realizowanej przez nas Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Dzięki oddaniu tego obiektu do użytku Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego dołącza do czołówki polskich uczelni, pod względem jakości infrastruktury oferowanej studentom - referował modernizację Mateusz Morawiecki.

- To pierwszy w Polsce projekt związany z budową infrastruktury wpierającej szkolnictwo wyższe, zrealizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, oraz pierwsze przedsięwzięcie tego rodzaju w sektorze budynków użyteczności publicznej w ogóle. Powodzenie tej inwestycji może być przykładem dla innych uczelni w całej Polsce, w jaki sposób PPP może rozwiązać ich problemy w zakresie infrastruktury - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w Krakowie.

Polski Fundusz Rozwoju powstał w latach 2013 do 2016 jako polska rządowa spółka celowa. Pierwotnie pod skrzydłami Ministerstwa Skarbu Państwa, teraz pod Ministerstwem Rozwoju realizuje współpracę i wsparcie inwestycyjne dla różnych projektów realizowanych w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA