REKLAMA

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie w stolicy Węgier?

  • Autor: PAP/JS
  • 24 marca 2017 17:38
Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie w stolicy Węgier? Rządząca na Węgrzech partia Fidesz chce oddać cześć byłemu prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu, stawiając mu pomnik w Budapeszcie (fot. youtube/PiS)

To bardzo dobra inicjatywa, bardzo ją wspieram - podkreślił prezydent Węgier Janos Ader pytany o inicjatywę budowy pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego Budapeszcie.

"Sądzę, że to jest bardzo dobra inicjatywa. Wszyscy wiemy, jaka tragedia się łączy z osobą Lecha Kaczyńskiego, ile osób zginęło w tym tragicznym wypadku" - podkreślił Janos Ader na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak podkreślił, polityczna postawa Lecha Kaczyńskiego, jego dzieło polityczne "zasługuje na to". "Myślę, że minęło już tyle czasu, abyśmy postawili pomnik. Ja bardzo wspieram tę inicjatywę" - powiedział węgierski prezydent.

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz chce oddać cześć byłemu prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu, stawiając mu pomnik w Budapeszcie - oświadczył szef partii w stolicy Mate Kocsis w przypadający w czwartek (23 marca) Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Inicjatywę tę Kocsis uzasadnił ścisłymi kontaktami dwóch krajów na przestrzeni dziejów, wspominając m.in. o bohaterach powstania węgierskiego 1848-1849 r., podczas którego Józef Bem był wodzem naczelnym armii węgierskiej, a także o wspomaganiu przez Węgrów polskich uchodźców podczas II wojny światowej. Kocsis ocenił, że Lech Kaczyński był jedną z czołowych postaci budujących tę wspólnotę losów i odegrał niezaprzeczalną rolę w tworzeniu demokratycznej Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • prawda jest okrutna! 2017-03-25 09:18:47
    Dlaczego nie w Wielkie Brytanii? Uciekli na wyspy najmądrzejsi Polacy , zaś w kraju pozostał (...) patologia 500plus, normalni rodacy nawet nie chcą do tego szamba wracać, czas zacząć myśleć ponieważ upadniecie jak poprzednicy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA