REKLAMA

Ponad 180 osób poleci do Smoleńska na obchody 6. rocznicy katastrofy

  • Autor: PAP/JS
  • 08 kwietnia 2016 08:44
Ponad 180 osób poleci do Smoleńska na obchody 6. rocznicy katastrofy Kamień pamiątkowy poświęcony ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego w 2010 roku na terenie lotniska Sewiernyj w Smoleńsku (fot. Happa/Wikipedia/CC BY 3.0)

• Ponad 180 osób, m.in. członkowie rodzin ofiar, oficjalna delegacja z Anna Marią Anders na czele i duchowni, poleci w niedzielę (10 kwietnia) na miejsce katastrofy smoleńskiej, by uczcić jej 6. rocznicę - podała ROPWiM.
• Wcześniej oddadzą oni hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Wyjazd jest związany z przypadającą w niedzielę 6. rocznicą katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Członkowie delegacji pragną także uczcić 76. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Jak poinformował PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, delegacja łącznie ma liczyć ponad 180 osób. W jej skład ma wejść ok. 60 członków rodzin katyńskich, ok. 30 osób z rodzin smoleńskich, kilkunastu oficjeli m.in. przedstawiciele ministerstwa kultury oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także organizacji społecznych i instytucji kulturalnych m.in. Muzeum Katyńskiego, duchowni, harcerze i uczniowie ze szkół imienia ofiar Katynia.

Osobno ma polecieć również wojskowa Casa z asystą wojskową, która zapewni uroczystościom oprawę ceremoniału wojskowego.

Wylot samolotu z Warszawy do Witebska zaplanowano na wczesny ranek. Na miejscu członków delegacji mają powitać ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik i ambasador RP w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, którzy będą później uczestniczyli w uroczystościach. Delegacja przejedzie następnie autokarami do Katynia. Tamtejsze uroczystości rozpoczną się wczesnym popołudniem na rosyjskim cmentarzu będącym częścią Memoriału Katyńskiego. Tam będzie miała miejsce modlitwa prawosławna, złożenie wieńców i zapalenie zniczy.

Później zaplanowano uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. "W jej ramach odbędzie się msza św. celebrowana przez bp. Antoniego Dydycza, modlitwa ekumeniczna, przemówienie prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabelli Sariusz-Skąpskiej oraz ceremonia złożenia wieńców od Rodzin Katyńskich i od Rzeczpospolitej Polskiej.

Czytaj też: W szóstą rocznicę katastrofy smoleńskiej uroczystości w całej Polsce

"Oczywiście będzie też możliwość indywidualnego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Na zakończenie tej części zaplanowano krótką wizytę w muzeum Kompleksu Memorialnego +Katyń+" - powiedział Kunert.

Następnie delegacja przejedzie autokarami do Smoleńska. Na miejscu katastrofy zaplanowano przemówienie pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Anny Marii Anders, przewodniczącej delegacji państwowej.

"Później będzie miała miejsce modlitwa ekumeniczna, złożenie wieńców od członków rodzin smoleńskich i od narodu oraz zapalenie zniczy. Delegacja wróci do Polski późnym wieczorem" - dodał sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która organizuje uroczystości.

Rodziny ofiar pojawią się w Smoleńsku

Chociaż minęło już sześć lat od śmierci ich bliskich w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, dla rodzin jest to nadal trudne wspomnienie.

Co roku pamiętają o rocznicy tragedii, wiele osób jednak upamiętnia ją w ściśle prywatny sposób. Często odmawiają rozmowy na ten temat tłumacząc, że "jest to dla nich zbyt bolesne" i że "wracają najtrudniejsze wspomnienia".

Część rodzin jednak zdecydowało się na odwiedzenie miejsca tragedii wraz z oficjalną delegacją. Jednym z nich jest Andrzej Melak, brat przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka.

"Zamierzam udać się do Katynia na miejsce męczeńskiej śmierci naszych oficerów i do Smoleńska, gdzie zginął mój brat. Chcę wziąć udział we mszy św., złożyć kwiaty w miejscu, gdzie zginęli" - powiedział PAP Andrzej Melak.

"Będę obchodził tę rocznicę w skupieniu i z nadzieją, że będzie to również jedna z ostatnich rocznic, podczas której w Warszawie nie ma w przestrzeni publicznej pomnika ku czci tych, którzy zginęli reprezentując naszą ojczyznę" - zaakcentował.

Do Smoleńska wybiera się również Izabella Sariusz-Skąpska, córka prezesa Federacji Rodzin Katyńskich Andrzeja Sariusz-Skąpskiego. Jak zaznaczyła, istotnym celem wyjazdu jest dla niej także oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej, a w podróży będą jej towarzyszyć inni przedstawiciele Rodzin Katyńskich.

"To była dla nas jedyna możliwość pojechania do Katynia w tym roku. Dla nas ważne jest, by być tam w okolicach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada 13 kwietnia. Istotna jest symboliczna możliwość złożenia polskich kwiatów pod tabliczką z nazwiskiem bliskiego" - mówiła Sariusz-Skąpska.

Jak zaznaczyła, chociaż weźmie oczywiście udział w uroczystościach w Smoleńsku dla niej osobiście "nie ma on znaczenia jako miejsce". "Ponieważ nikt komu ktoś umarł w szpitalu nie jeździ do tego szpitala, a gdy zginął na wirażu drogi - nie jeździ w to miejsce, tylko na cmentarz, gdzie spoczywa ten bliski" - podkreśliła.

W jej ocenie podobny pogląd ma wiele rodzin smoleńskich, których "nic nie łączy z tamtym miejscem, poza złym wspomnieniem, tragicznymi skojarzeniami". "Czym innym było pojechać tam po katastrofie, by zobaczyć to miejsce" - powiedziała Sariusz-Skąpska.

Zobacz: Sześć lat śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej: Sprawa w Prokuraturze Krajowej

Przyznała, że jej tego dnia najbardziej będzie brakowało wizyty na grobie ojca na cmentarzu w Krakowie. "Będzie tam wtedy moja rodzina, a ja pójdę dzień wcześniej i dzień później" - dodała.

W delegacji do Smoleńska nie planuje uczestniczyć Paweł Deresz, mąż posłanki Lewicy Jolanty Szymanek-Deresz. W rocznicę katastrofy spotka się z rodziną i najbliższymi znajomymi na Wojskowych Powązkach przy grobie żony.

"Jestem zresztą obecny na cmentarzu każdego tygodnia. Towarzyszą mi również córka i wnuczki. Te odwiedziny niedzielne będą zapewne bardziej uroczyste, spotkamy się przy grobie żony, później będziemy ją wspominać w gronie rodzinnym" - opowiadał Deresz.

Jak dodał, został również zaproszony do Pałacu Prezydenckiego na sobotę na spotkanie, w którym mają uczestniczyć bliscy ofiar katastrofy związanych z Kancelarią Prezydenta. Jolanta Szymanek-Deresz była szefową kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA