REKLAMA

Poroszenko w Warszawie. Będzie spotkanie z premier Szydło

  • Autor: GP
  • 02 grudnia 2016 09:19
Poroszenko w Warszawie. Będzie spotkanie z premier Szydło Petro Poroszenko, nim został prezydentem Ukrainy, był przedsiębiorcą. Prowadził m.in. fabrykę czekolady, co było ewenementem w historii prezydentury sprawowanej w Kijowie. (fot.:twitter.com/poroshenko)

• Petro Poroszenko odwiedzi Polskę w piątek (2 grudnia). Polityk spotka się w czasie wizyty z premier Beatą Szydło.
• Jego wizyta jest konsekwencją zaproszenia ze strony Andrzeja Dudy.
• Mija 25 lat od kiedy Polska (jako pierwszy kraj na świecie) uznała Ukrainę za niepodległe państwo odłączające się od rozpadającego się ZSRR.

Wizyta w Polsce prezydenta Ukrainy będzie miała w programie rozmowę z premier Beatą Szydło. Przybywający w piątek (1 grudnia) polityk zza Buga będzie rozmawiał z premier Polski o kwestiach gospodarczych, wymianie młodzieży między krajami, dialogu historycznym i stosunkach Ukraina-UE.

Można się spodziewać, że nie zabraknie także tematu sytuacji na wschodzie Ukrainy, z naciskiem na relacje Kijów - Moskwa.

Poroszenko przybył do Warszawy na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

Ukraina - 25 lat na mapie świata

Piątek (2 grudnia) to historyczny dzień, który zaznacza 25 lat istnienia Ukrainy jako niepodległego państwa. Polska była pierwszym krajem, który w okresie rozpadu bloku komunistycznego uznał niepodległość tego kraju, po Warszawie zrobiły to kolejne państwa Europy i świata.

- W ramach partnerstwa strategicznego Polska aktywnie wspiera władze w Kijowie w procesie modernizacji Ukrainy w obszarach politycznym, ekonomicznym, obronnym, rozwojowym, społecznym i humanitarnym - napisano na stronach Kancelarii Premiera RP. - (Polska) kontynuuje także pomoc na rzecz wdrażania reformy decentralizacyjnej i antykorupcyjnej, w tym na poziomie regionalnym. Na forum Unii Europejskiej polskie wsparcie koncentruje się na promowaniu pełnej ratyfikacji Umowy Stowarzyszeniowej, przy równoczesnym poparciu dla przyznania Ukrainie ruchu bezwizowego z UE. Polska wspiera także reformę sił zbrojnych, której celem jest dostosowanie ukraińskiej armii do standardów NATO.

Największym współczesnym wyzwaniem dla Ukrainy jest konflikt z Rosją, który kosztował kraj Krym i Dombas, źródło: pixabay.com/domena publiczna

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA