REKLAMA

Porozumienie Jastrzębskie: uroczystości z udziałem premier Beaty Szydło

  • Autor: PAP/MN
  • 03 września 2016 14:03
Porozumienie Jastrzębskie: uroczystości z udziałem premier Beaty Szydło Uroczystościach 36. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego (fot. Kancelaria Premiera)

• Premier Beata Szydło uczestniczyła w sobotę (3 września) w uroczystościach 36. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.
• Prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości rocznicowych w Jastrzębiu Zdroju napisał list.

Jastrzębie to jest symbol ciężkiej pracy ludzi Śląska, symbol walki o wolność, o godne życie, o godną pracę - podkreśliła w sobotę premier Beata Szydło podczas uroczystości rocznicowych w Jastrzębiu Zdroju.

Premier w trakcie wystąpienia przypomniała, że 36 lat temu górnicy powiedzieli "nie" komunistycznej władzy.

"Przyszli z postulatami bardzo prostymi. Z postulatami, które dzisiaj, dla nas w 2016 r., a szczególnie dla wielu młodych ludzi wydają się niezrozumiałymi ze względu na to, że to, o co upominali się wtedy górnicy, dzisiaj jest normalnością" - zwróciła uwagę szefowa rządu.

Szydło przypomniała, że górnicy domagali się wolnych sobót i niedziel czy zapewnienia podstawowych narzędzi pracy takich jak np. buty czy rękawice.

"To nie były wygórowane żądania, ale wtedy w 80. roku trzeba było o tę normalność upominać się i strajkować. I tak zrobili górnicy (...) Godna praca, godne życie, wywalczone zostało protestami ludzi, którzy wtedy w 80. roku mieli odwagę upomnieć się jeden o drugiego. Mieli odwagę stanąć w obronie wolności ojczyzny, rodzin polskich, polskich pracowników. W ramach tych Porozumień Sierpniowych, które wpisują się w Porozumienia Jastrzębskie - wtedy uchyliły się drzwi do wolności i za to należy się cześć i chwała. Za to ja wam wszystkim uczestnikom tych wydarzeń z serca dziękuję" - mówiła premier.

Porozumienie Jastrzębskie złożyło się na fundament polskich przemian

Zawarte 36 lat temu Porozumienie Jastrzębskie złożyło się na fundament polskich przemian – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości rocznicowych w Jastrzębiu Zdroju. Prezydent ocenił, że solidarnościowy etos powinien wytyczać polską drogę w przyszłość.

"Dzisiejsza rocznica jest okazją do refleksji także nad tym, czego obecnie potrzebują Polacy. Dorobek Sierpnia 80 i solidarnościowy etos powinny być zachowane nie tylko w naszej pamięci, ale wytyczać również polską drogę w przyszłość. Wartości i sprawy, które Solidarność uważała za najważniejsze, nie straciły na aktualności" - napisał Andrzej Duda, w liście odczytanym podczas rocznicowych uroczystości przez doradcę prezydenta Agnieszkę Lenartowicz-Łysik.

"Patriotyzm, obywatelska wspólnota, poszanowanie ludzkiej podmiotowości, sprawiedliwość, równość szans, solidaryzm i dialog społeczny, ukształtowana oddolnie samorządność - to podwaliny, na których najlepiej i najtrwalej wspierać się może siła Rzeczypospolitej, pomyślny rozwój kraju i dobrobyt Polaków" - wskazał prezydent.

"Razem jesteśmy odpowiedzialni za to, aby etos Solidarności, będący naszym wielkim narodowym dziedzictwem, realnie wyznaczał puls polskiego życia w najróżniejszych dziedzinach" - napisał Duda.

Prezydent przypomniał, że Sierpień 80 i utworzenie Solidarności to korzenie polskiej wolności, a zarazem wydarzenia, które odmieniły losy Polski i Europy. "Trudno byłoby o solidarnościowe zwycięstwo, gdyby nie zaangażowanie pracowników i mieszkańców Śląska i Zagłębia" - podkreślił prezydent.

W swoim liście Duda przypomniał, że masowe strajki na Śląsku latem 1980 r. wpłynęły na kształt negocjacji w Gdańsku i Szczecinie oraz umożliwiły powstanie wolnych związków zawodowych. "Śląsk i Zagłębie rzuciły swój potężny głos na szalę historii i przeważyły ją na pomyślną dla Polski stronę" - zaznaczył.

Według prezydenta, zawarte 36 lat temu Porozumienie Jastrzębskie, jedno z czterech porozumień sierpniowych, złożyło się na fundament polskich przemian. "Prawa pracownicze i społeczne, wywalczone przez mieszkańców tego regionu, są odtąd wspólnym udziałem wszystkich Polaków. To górnikom zawdzięczmy m.in. wolne soboty czy też równość i jednolitość w całym kraju świadczeń rodzinnych" - napisał Duda.

Prezydent zapewnił, iż oddaje hołd wszystkim, którzy w tamtych dniach zasłużyli się ojczyźnie swoją odwagą i poświęceniem. Podziękował też organizatorom i uczestnikom sobotnich uroczystych obchodów "za pielęgnowanie pamięci o bohaterach polskiej wolności". Według Dudy, Śląsk i Zagłębie powinny być dumne z tego, co robią dla Polski.

Prezydent przypomniał swoje wizyty na Śląsku, podyktowane także tym, by - jak napisał - okazać solidarność w rozwiązywaniu śląskich problemów. "Region - tak dla Polski zasłużony - ma prawo tej solidarności oczekiwać" - zapewnił Andrzej Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • KYSY ,,Trybun Ludowy" 2016-09-06 03:44:31
    ,,Śląsk” Proszę Państwa ,proszę Państwa, - ileż w naszej Polsce draństwa. Sercem Polski Śląsk jest i był, - niemal każdy z Niego żył. Dziś to serce zabijają, - naszą Polskę za nic mają. Śląsk i ziemia jest Narodu, - nasze także co od spodu. Złoża nie są do sprzedania!, - mogą być więc do zabrania. Tu przez wszystkich Was Górników, - oraz zwykłych Robotników. Zła ,,komuna” jaka była, - obcym by ich też nie zbyła. Także i nie zamykano, - i jak mogli ,,fedrowano”. Jakim prawem Rząd dziś gada!, - że kopalnie tu posiada? Tu zapytam tak od spodu, - złoża Rządu czy Narodu? Własność Wasza to!, po Bogu, - dziś wykończyć chcą Was z głodu. A więc Bracia się nie damy, - cały Rząd my postrącamy. I powiemy Was nie chcemy, - dzisiaj Rząd odwołujemy. I mówimy już do spodu, - Rząd jest zdrajcą nas Narodu. Bić się z nimi też nie chcemy, - tylko go odwołujemy. Też kopalnie przejmujemy. Niech nam głupot nie gadają, - że przynosić straty mają. Wiemy jak tu też fedrować, - i odbiorcę też znajdować. Jak uczciwa cena będzie, - znajdzie nas odbiorca wszędzie. I pół zysku w naszym ,,pysku”, - by nie było z Was wyzysku. A na koniec na ostatku , - ,,trza” pomyśleć o podatku. Po bożemu my myślimy, - ,,dziesięcinę” zanosimy. Dziesięć procent oddajemy, - ,,Prawa Boże”, szanujemy. Ekonomię nam wywrócić, - i do ,,Bożych Praw” powrócić. Na co Nam porozumienie, - zróbmy proste oświadczenie: ,,Że kopalnie przejmujemy, - sami się tu rządzić chcemy”. Spółki są Nam nie potrzebne, - bo przez Spółki Ludzie biedne. Nie potrzebne nam Kompania, - brak w nich życia szanowania. ,,Oświadczenie o przejęciu”, - przy kamerach i przy zdjęciu. Niechaj Rząd to podpisuje, - bo go Naród aresztuje. Jak to będzie podpisane , - strajki będą zawieszane. Powrócimy też do pracy, -bo chcą godnie żyć Polacy! Wiecie po co służą taczki, - nikt nie wozi na nich kaczki. Zarząd Spółki wywieziemy, - co Narodu przejmujemy! To są proste ,,Boskie Prawa”, - i w tym leży cała sprawa! Wtedy Bóg nam dopomoże, - że odzyska godność Orzeł. 14 stycznia 2015 Autor: Krzysztof Szczurko ps. ,,KYSY” Zwany także:,,Trybun Ludowy” Dam Wam tajny numer który, - dzwoni wprost do mej komóry: 781-096-772 Oraz dam Wam i gotowy, - adres mój e-mailowy: kysyprzemysl@gmail.
  • KYSY ,,Trybun Ludowy" 2016-09-05 09:00:44
    1.Wszystkie Kopalnie Węgla Kamiennego , ( których złoża sa własnością całego Narodu Polskiego a nie Rządu) dać pod zarząd Górników. Każda załoga Kopani niechaj z pośród siebie wybiorą Dyrektora i Radę zarządzającą kopalnią. 2. Dyrektor ma otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 2 i pół ( 2,5) większe od najniższej płacy w kopalni. 3.Kopalnie mają odprowadzać 10% procent podatku od zysku jaki osiągnęła . Połowa ma wpłynąć do Województwa a połowa do Skarbu Państwa. 4 . ma być tylko ten jeden podatek, żadnych podatków od wynagrodzeń czy też obrotowych czy tzw, vatowskich! 5.Załoga sama decyduje o podziale zysku , oraz o tym kto ile ma zarabiać. 6. Płaca najniższa netto ma wynosić przy dzisiejszych realiach 3 000 złotych. Kopalnie które zostały podststępnie sprzedane mają być przejęte przez Załogę, bez żadnej rekompensaty paserom którzy je kupili. Zaś sami paserzy którzy nielegalne nazywają się właścicielami i żyją kosztem niewolniczej pracy mają być aresztowani i rozliczeni. KONIEC z WYZYSKIEM i NIEWOLNICTWEMREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA