REKLAMA

Poseł Nowoczesnej walczy o związek metropolitalny na Dolnym Śląsku

 • Autor: GP
 • 27 września 2016 13:15
Poseł Nowoczesnej walczy o związek metropolitalny na Dolnym Śląsku Poseł z Wrocławia Michał Jaros atakuje rząd za brak wsparcia dla pomysłu metropolii we Wrocławiu. (fot.:michaljaros.pl)

• Michał Jaros (Nowoczesna) krytykował rząd za próbę zmiany podejścia do metropolii.
• Poprzedni Sejm uchwalił ustawę dotyczącą tego tematu, do której nie ma przygotowanych rozporządzeń.
• Wraz z radnymi stolicy Dolnego Śląska przekonywał jak kluczowy dla Wrocławia jest możliwość powołania związku metropolitalnego.

We Wrocławiu, we wtorek (27 września) poseł Michał Jaros zorganizował konferencję prasową. W wystąpieniu dla mediów towarzyszyli mu radni Nowoczesnej w radzie miasta. Tematem spotkania była ustawa metropolitalna.

Poseł Nowoczesnej, który wszedł do Sejmu z list PO i potem zmienił barwy klubowe, jest niezadowolony z tempa prac nad wdrażaniem ustawy metropolitalnej w życie. Podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami, że o ile podpisywał ją Andrzej Duda (będący politykiem przeciwnego co Jaros obozu politycznego), to już minister Mariusz Błaszczak nie przygotował rozporządzeń dotyczących tej ustawy. To też poseł Jaros najbardziej krytykuje.

- Apelowałem o to w marcu, pisałem interpelacje, apelował też prezydent Dutkiewicz (prezydent Wrocławia - red.) - mówił dalej poseł. - Czterdzieści cztery gminy chcące stworzenia Związku Wrocławskiego są bardzo zainteresowane tym pomysłem, ale rząd na posiedzeniu 27 września tematem się zajmie o tyle, że rozpatrzy projekt, który skasuje poprzednie zapisy.

Poseł podkreślał, że Związek Wrocławski jest bardzo ważny dla aglomeracji.

- Sejm zeszłej kadencji przyjął ustawę o związkach metropolitalnych, o powstaniu kilku takich związków - mówił dziennikarzom Jaros. - Jak wiemy związek metropolitalny skupia w jednym miejscu politykę przestrzenną, transportową, czy pozwala czerpać korzyści z podatku PIT, dlatego to tak ważny temat.

Czytaj: Mariusz Błaszczak widzi w działaniach KOD agresję

Towarzyszący posłowi radni podkreślali, że resort spraw wewnętrznych i administracji chce przeforsować wersję pomysłu, w którym istnieje nie jedna ustawa metropolitalna, a szereg osobnych ustaw dla konkretnych aglomeracji. Co nie znaczy, że powstałaby taka ustawa specjalnie dla Wrocławia.

- Związek metropolitalny zagwarantowałby nam mobilność kapitału, wspólne planowanie przestrzenne. Narzekamy na to, że wzrasta ilość samochodów wjeżdżających do Wrocławia - mówiła Agnieszka Kędzierska z Nowoczesnej we Wrocławiu. - Wspólnymi siłami moglibyśmy to naprawić.

Ustawa metropolitalna dotycząca Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego ma wejść w życie "jak najszybciej" mówił 20 września wiceminister w resorcie sprawiedliwości Michał Wójcik.

Debata o tym jak ma wyglądać ustawa metropolitalna toczyła się przez większą część poprzedniego roku. W założeniu ma ona usprawnić działanie i współdziałanie gmin i powiatów tworzących jeden wspólny ośrodek miejski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • tantus 2016-09-28 16:38:10
  Do wzięłemdolara: czyli PiSS tworzy nowe stołki dla Platformy? Porażająca logika!
 • tantus 2016-09-28 16:33:16
  Do geodeta: okołowrocławskie gminy w większości są wiejskie tylko z nazwy.
 • geodeta 2016-09-27 13:58:50
  Związek metropolitalny gdzie dominują gminy stricte wiejskie. Świetny pomysł panie pośle.
 • wzięłemdolara 2016-09-27 13:40:11
  Tworzenie nowych związków metropolitalnych, to tworzenie nowych stołków i koryt dla posłów "nowoczesnej", szczególnie tych, którzy aby dorwać się do władzy, najpierw byli w "platformie" a potem poszli do petrodolarków.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA