REKLAMA

Posiedzenie rady krajowej PO odbędzie się w lutym, a partia zmienia rzecznika prasowego

  • Autor: PAP/GP
  • 16 lutego 2016 19:30
Posiedzenie rady krajowej PO odbędzie się w lutym, a partia zmienia rzecznika prasowego Jan Grabiec jest nowym posłem PO. (fot.:facebook.pl)

Poseł Jan Grabiec został rzecznikiem PO oraz klubu parlamentarnego partii; taka decyzja zapadła na wtorkowym posiedzeniu zarządu Platformy. Ponadto władze PO zwołały na 26 lutego posiedzenie Rady Krajowej, na którym wybrany miałby zostać nowy sekretarz generalny partii.

Zarząd zdecydował też, że szef podlaskiej PO Robert Tyszkiewicz będzie odpowiedzialny za tworzenie klubów obywatelskich; powołał również zespół, który ma dokonać kontroli działania struktur PO w poprzedniej kadencji.

Jan Grabiec został jednogłośnie wybrany przez zarząd rzecznikiem partii i klubu parlamentarnego. Chcemy robić to wspólnie, budujemy to na zasadzie naczyń połączonych, tzn. jak najwięcej wspólnych inicjatyw tak, żeby organizacyjnie to lepiej mogło wyglądać i było skuteczniejsze - powiedział dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia zarządu szef Platformy Grzegorz Schetyna.

Przypomniał, że Grabiec jest nowym posłem PO (w Sejmie zasiada pierwsza kadencję), pochodzi z podwarszawskiego Legionowa.

- To jest ważne, żeby mieć kontakt z państwem - dodał Schetyna, zwracając się do dziennikarzy.

Przeczytaj: Opozycja o planach gospodarczych rządu

Inne zmiany na stanowiskach w PO

Nowego rzecznika mają wspierać doświadczeni posłowie PO: b. wiceminister edukacji Urszula Augustyn, szef kujawsko-pomorskiej Platformy Tomasz Lenz, b. rzecznik rządu Cezary Tomczyk oraz b. wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski.

- To ludzie, którzy będą pomagać i angażować się w prace biura prasowego, bo zależy nam na pełnej dostępności do mediów. Tak, jak zapowiadałem, będę starał się w miarę możliwości pokazywać młode i nowe twarze Platformy Obywatelskiej, czasami te z drugiego, trzeciego szeregu, które naprawdę mogą pokazać dobre oblicze Platformy - zaznaczył Schetyna.

Sylwetka nowego rzecznika partii

Urodzony w 1972 roku Jan Grabiec to były wiceminister administracji i cyfryzacji; w latach 2006-2015 - starosta legionowski. W Sejmie zasiada w komisjach: administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Zarząd PO zwołał na 26 lutego posiedzenie Rady Krajowej, podczas którego wybrany ma zostać sekretarz generalny partii. Według relacji polityków Platformy, podczas wtorkowych obrad nie padło w tym kontekście żadne nazwisko. Nieoficjalnie politycy PO przewidują, że prawdopodobnie zostanie nim przewodniczący zachodniopomorskiej Platformy Stanisław Gawłowski. Również Schetyna przyznał, że bierze pod uwagę jego kandydaturę.

Nowe i stare twarze w kierownictwie PO

Przyszły sekretarz generalny ma mieć kilku zastępców.

- Chcę zaproponować nie tylko sekretarza generalnego, ale też kilku jego zastępców, którzy będą odpowiedzialni za poszczególne tematy i zakresy aktywności Platformy - powiedział przewodniczący PO.

Stanowisko sekretarza generalnego PO pozostaje nieobsadzone od sierpnia zeszłego roku, kiedy to decyzję o rezygnacji podjął b. minister sportu Andrzej Biernat.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że może nastąpić też zmiana na funkcji skarbnika Platformy. Obecnie funkcję tę pełni Łukasz Pawełek, wybrany jeszcze w czasach, gdy Platformą kierował Donald Tusk.

Schetyna przyznał ponadto, że być może w zarządzie Platformy znajdą się: były minister sprawiedliwości Borys Budka i b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski. Zastrzegł jednak, że póki co trwają jeszcze rozmowy w tej sprawie.

- Nawet dzisiaj jestem umówiony, więc to trochę jeszcze potrwa - dodał lider Platformy.

Politycy PO o zbliżającej się radzie krajowej

Nieoficjalnie politycy PO przyznają, że gdyby uzupełniony miał zostać zarząd, część jego obecnych członków musiałaby zrezygnować z zasiadania w tym gremium, ponieważ statut PO jasno precyzuje jego skład i liczebność (zarząd krajowy tworzą: przewodniczący PO, jego zastępcy w liczbie do pięciu, sekretarz generalny, szefowie regionów oraz osoby wskazane przez Radę Krajową, również w liczbie do pięciu).

Zdaniem źródeł, możliwe że z zasiadania w zarządzie zrezygnują b. szef MSZ i b. marszałek Sejmu Radosław Sikorski oraz b. minister finansów Jacek Rostowski, którzy latem odeszli z polityki.

Sikorski to obecnie jeden z pięciu wiceprzewodniczących PO obok b. premier Ewy Kopacz (pierwsza wiceprzewodnicząca), prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza i b. ministra infrastruktury i sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka. Źródła w Platformie wskazują, że zmiany w kierownictwie nie powinny objąć wymienionej czwórki zastępców szefa PO, a Sikorskiego w kierownictwie mógłby zastąpić b. wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak.

Zarząd PO rozmawiał też na temat tworzenia klubów obywatelskich, co było jedną z zapowiedzi Schetyny z jego inauguracyjnego wystąpienia w roli nowego szefa PO w styczniu.

- Rozpoczynamy procedurę ich tworzenia, przygotowujemy precyzyjny przekaz na początek przyszłego tygodnia i na Radę Krajową - podkreślił Schetyna. Odpowiedzialny za koordynację tego przedsięwzięcia ma być szef podlaskiej PO Robert Tyszkiewicz.

Stworzenie ok. 400 klubów obywatelskich, które miałyby się zebrać na kongresie 3 maja w Warszawie, zapowiedział w styczniu Schetyna podczas swego inauguracyjnego wystąpienia w roli nowego lidera Platformy.

Zarząd powołał też zespół ds. audytu i kontroli, który miałby przyjrzeć się funkcjonowaniu struktur Platformy w kadencji samorządowej 2010-2014 i parlamentarnej 2011-2015.

Przeczytaj: Ryszard Bugaj o planie ministra Morawieckiego

Schetyna był również pytany o sytuację w swym macierzystym regionie, Dolnym Śląsku. Niektórzy dolnośląscy politycy PO mówili w poniedziałek, że w niedługim czasie może dojść do zmiany na funkcji szefa Platformy w tym regionie. Jacka Protasiewicza miałby zastąpić europoseł i b. minister kultury Bogdan Zdrojewski. W ostatnich dniach w mediach pojawiły się też informacje, że Schetyna zażądał od Protasiewicza rezygnacji z kierowania regionem.

Szef PO przyznał po spotkaniu zarządu, że rozmawiał z liderem dolnośląskiej PO.

- Rozmawiałem z Jackiem Protasiewiczem - budujemy taką konstrukcję, która miałaby zbudować nowy początek, a jednocześnie też taką, która w dobry sposób będzie mogła uaktywnić potencjał eurodeputowanego Bogdana Zdrojewskiego - zaznaczył Schetyna.

Zdaniem Protasiewicza, w sprawie ewentualnych zmian we władzach dolnośląskiej PO nic nie jest przesądzone.

- Jesteśmy w trakcie rozmawiania, konsultowania, w sobotę odbyła się rada wrocławskiej Platformy. Jesteśmy umówieni i z przewodniczącym (Schetyną) i z panem europosłem Zdrojewskim, także spokojnie - konsultujemy - powiedział Protasiewicz.

Dolny Śląsk to matecznik Schetyny; Protasiewicz kieruje jego strukturami od ponad dwóch lat, kiedy to w wyborach wewnątrzpartyjnych na szefa regionu nieznacznie pokonał obecnego przewodniczącego Platformy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA