REKLAMA

Posiedzenie rządu: Ministrowie będą rozmawiać o działaniach po nawałnicach

  • Autor: PAP/AT
  • 21 sierpnia 2017 11:25
Posiedzenie rządu: Ministrowie będą rozmawiać o działaniach po nawałnicach Posiedzenie rządu (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

W czwartek (24 czerwca) odbędzie się posiedzenie rządu, na którym ministrowie zapoznają się m.in. z informacją ws. działań podejmowanych w związku z sytuacją powstałą w wyniku nawałnic.

• W czwartek w południe zebrać ma się rząd.

• Ministrowie zapoznają się m.in. z informacją szefa MSWiA ws. działań podejmowanych w związku z sytuacją powstałą w wyniku nawałnic, które w sierpniu przeszły przez Polskę i pomocy udzielanej poszkodowanym.

• Rząd ma też debatować nad przygotowanym przez resort zdrowia projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.

• Ministrowie wysłuchają też informacji na temat stanu przygotowania i wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej w zakresie sieci szpitali.

W pierwszej połowie sierpnia - szczególnie w nocy z 11 na 12 sierpnia - nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały liczne zniszczenia. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Poszkodowanych zostało 54 osób, w tym 15 strażaków. Usuwając skutki nawałnic strażacy interweniowali już blisko 23 tys. razy, najczęściej na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce, na Pomorzu oraz na Dolnym Śląsku. Uszkodzonych zostało ponad 4 tys. budynków, z czego ponad 3 tys. to budynki mieszkalne.

W sobotę premier Beata Szydło informowała, że do końca miesiąca szkody wyrządzone przez nawałnice będą oszacowane, natomiast we wrześniu będą wpływały na konta ludzi pieniądze na odbudowę domów. "To jest ta druga transza pomocy, ponieważ ta pierwsza pomoc już została uruchomiona" - zaznaczyła.

Szefowa rządu zapowiedziała też, że akcja usuwania skutków nawałnic zostanie podsumowana po jej zakończeniu i zostaną wyciągnięte wnioski. "Dla mnie ważne jest też to, ażeby z tych doświadczeń móc przygotować takie rozwiązania, które będą na przyszłość pomagały" - dodała.

Z kolei szef MSWiA Mariusz Błaszczak po sobotnim spotkaniu ws. sytuacji po nawałnicach, które odbyło się w Chojnicach (woj. pomorskie) mówił, że rządowi "zależy nam na tym żeby w sposób maksymalnie szybki naprawić te szkody, które wyrządziła natura".

Czytaj też: Rząd wyasygnował 40 mln zł na pomoc po nawałnicach

Zwrócił ponadto uwagę na ostatnio podjęte decyzje rządu, m.in. w kwestii podniesienia wysokości wsparcia dla poszkodowanych przez nawałnicę. Chodzi o wsparcie na odbudowę budynków mieszkalnych ze 100 do 200 tys. zł.

"Wsparcie również skierowane szczególnie do rolników. Dotychczas była pewna luka i polegała ona na tym, że budynki gospodarcze nie były objęte wsparciem finansowym objętym przez rząd" - wskazał. Podkreślił jednak, że "od tego zdarzenia również do 100 tys. zł otrzymają rolnicy". "Oczywiście w sytuacji, w której uruchomienie pomocy zostanie poprzedzone oszacowaniem strat" - zaznaczył.

Kolejna zmiana - jak mówił Błaszczak - polega na tym, że dzięki zaangażowaniu urzędników z Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, to nie rzeczoznawcy tylko urzędnicy pracujący w komisjach będą błyskawicznie szacowali szkody.

Czytaj też: Marszałek odpowiada ministrowi: Gdy wygrzewał się na słońcu ja odwiedzałem gminy

"Cały system już funkcjonuje. W poszczególnych województwach działają zespoły, które szacują straty. Na podstawie tych szacunków będą wypłacane pieniądze" - powiedział szef MSWiA.

Natomiast w poniedziałek (21 sierpnia) rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował w Polsat News, że na pomoc po nawałnicach z budżetu państwa wyasygnowano ponad 40 mln zł. Dodał, że pieniądze już trafiły na konta poszkodowanych z województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Podczas czwartkowego (24 sierpnia) posiedzenia rządu ministrowie mają też debatować nad przygotowanym przez resort zdrowia projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Wysłuchają też informacji na temat stanu przygotowania i wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej w zakresie sieci szpitali.

Ponadto mają zapoznać się też z informacją resortu pracy na temat stanu przygotowania i wprowadzenia zmian w systemie emerytalnym związanych z obniżeniem wieku emerytalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Suweren z d.upy PISu 2017-08-21 14:07:15
    Ale jaja!!! Po tygodniu się obudzili, po półtora zaczynają się zastanawiać co robić. Zrozumiałe, w końcu Pani Premier była na wakacjach. Bezczelna ta burza że nie poczekała.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA