REKLAMA

Posiedzenie rządu: O czym obradują ministrowie?

  • Autor: PAP/AT
  • 26 września 2017 12:42
Posiedzenie rządu: O czym obradują ministrowie? Posiedzenie rządu (fot.twitter.com/PremierRP)

We wtorek (26 września) na posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem ustawy budżetowej na 2018 r. oraz projektem ws. przeciwdziałania wyłudzeniom skarbowym.

W projekcie ustawy budżetowej na 2018 r., którego wnioskodawcą jest wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, założono deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. w wysokości 2,7 proc. PKB. Dochody mają wynieść 355,7 mld zł, a wydatki budżetu państwa - 397,2 mld zł. Planowany wzrost gospodarczy, to 3,8 proc., poziom bezrobocia ma wynieść 6,4 proc., a średnioroczna inflacja - 2,3 proc.

Zaplanowano ponadto zwiększenie środków m.in. na emerytury i renty, zdrowie i obronność.

Proponowany budżet obejmuje również finansowanie m.in. programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, podwyższenie kwoty wolnej od podatku, dofinansowania do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych dla osób, które ukończyły 75. rok życia, programu Mieszkanie Plus, a także programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020.

Rząd ma zająć się też przygotowanym w resorcie finansów projektem nowelizacji niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. To jedno z rozwiązań, mających prowadzić do uszczelnienia systemu poboru VAT.

Projektowane przepisy zakładają m.in., że szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) będzie mógł zablokować - na okres nie dłuższy niż 72 godziny - konto firmy w razie podejrzenia, że może ona wykorzystać system bankowy lub SKOK do oszustwa podatkowego.

Projekt zakłada także uruchomienie Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR), za pomocą którego instytucje finansowe będą przesyłać do izby rozliczeniowej oraz KAS informacje o rachunkach firm i transakcjach na nich.

Wśród tematów dyskusji na posiedzeniu rządu znajdą się również strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych na lata 2018-2021 oraz plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2018-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA