REKLAMA

Posiedzenie: Sejm rozpoczął obrady. Czym się zajmie?

  • Autor: PAP/AT
  • 16 listopada 2016 09:52
Posiedzenie: Sejm rozpoczął obrady. Czym się zajmie? W Sejmie zaplanowane jest też pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego (fot.sejm.gov.pl/Rafał Zambrzycki)

• Sejm wznowił posiedzenie.
• Zajmie się m.in. rządowym projektem zmian w ustawie, który ma na celu poprawę otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Przed południem zaplanowano głosowania. Posłowie mają głosować m.in. nad prezydenckim projektem ustawy, który przewiduje obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. We wtorek podczas drugiego czytania w Sejmie kluby Kukiz'15 i PSL złożyły poprawki do projektu przewidujące możliwość przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy oraz utrzymania prawa niektórych rolników do wcześniejszego pobierania świadczeń emerytalnych. Komisja polityki społecznej rekomenduje odrzucenie poprawek.

W Sejmie zaplanowane jest też pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, który dotyczy wykonania wyroku TK, poprzez wydłużenie (z 5 lat do 10 lat) okresu, po upływie którego od uprawomocnienia się wyroku nie można żądać wznowienia postępowania, z wyjątkiem przypadku, gdy strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezentowana.

Posłowie wysłuchają również informacji bieżącej w sprawie programu budowy dróg i autostrad oraz przetargów na budowę dróg i autostrad. Wniosek o informację został złożony przez klub Nowoczesnej.

Sejm rozpatrzy projekt dot. instytutów badawczych pozwalający ministrowi powołać i odwołać dyrektora instytutu m.in. bez rozpisania konkursu.

Posłowie zdecyduje także o losie poprawek Senatu do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), które m.in. zakładają, że przepisy o KAS zaczną obowiązywać 1 marca 2017 r., a nie 1 stycznia, jak chciał Sejm. Ustawa o KAS oraz ustawa wprowadzająca jej przepisy przewiduje konsolidację obecnej Służby Celnej i skarbowej oraz urzędów kontroli skarbowej; w ich miejsce zostanie powołana Krajowa Administracja Skarbowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA